Agnieszka Rożnowska od 21 roku życia studiowała w swym rodzinnym mieście, czyli Poznaniu, na ASP na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Po trzech latach studiów zasłużyła sobie na roczny pobyt w Bratysławie na stypendium w Vysokiej Skole Vytvarnych Umenii, a po pięciu latach nauki otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Malarstwa u prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Agnieszka Rożnowka była również studentką Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po zakończeniu studiów udała się do Francji gdzie przebywała przez rok, pracując z osobami niepełnosprawnymi mentalnie w pracowni terapeutycznej. Rok po powrocie z Francji zatrudniła się jako nauczyciel sztuki w Gimnazjum w Skwierzynie, tam też prowadzi zajęcia plastyczne w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury. Od 2002 do 2008 roku pracuje jako asystent w pracowni Rysunku prof. E.Kalinowskiej-Motkowicz w Instytucie Wzornictwa przy Politechnice Koszalińskiej. Brała udział w wielu wystąpieniach zbiorowych, m.in. w: Salonie Młodych Twórców Jeune Creation w Paryżu, 1. Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych w Warszawie (2008 r.), Międzynarodowym Triennale Grafiki 2009 w Krakowie. W swoich poszukiwaniach zajmuje się organizowaniem przestrzeni, zabudowywaniem i zamieszkiwaniem jej poprzez formy znaków utworzone z własnego ciała.
Publikacje wystaw Agnieszki Rożnowskiej miały już miejsce w Bratysławie, Berlinie, Paryżu. W Polsce można było wielokrotnie oglądać jej dzieła w Poznaniu, Koszalinie, Przemyślu, Nidzicy a w piątek, 30 listopada, będzie można obejrzeć jej wystawę w Zielonej Górze. Wystawa zatytułowana „wyrwane z kontekstu”, odbędzie się w Galerii Grafiki Biblioteki sztuki przy ulicy wiśniowej, o godzinie jedenastej .
dr Janina Wallis
O tym co inspiruje Agnieszkę Rożnowską do tworzenia swoich dzieł i na czym skupiała swoje zaiteresowania autorka w latach 2011/2012, kiedy powstawały prace do wystawy „wyrwane z kontekstu”, opowiada dr Janina Wallis.
Inspiracje Agnieszki Rożnowskiej
Dr Janina Wallis przybliżyła nam również na czym polega technika wklęsłodruku.
Dr Janina Wallis o wklęsłodruku
Brzmi to skomplkowanie? O tym jak wyglądają prace wykonane tą metodą możecie przekonać się podczas wystawy.
Do tematu wystawy będziemy jeszcze wracać .
Autor: Ewa Langiewicz