ZIELONA GÓRA:

Wspieramy współpracę nauki i przemysłu

Jego ogłoszenie jest możliwe dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Naszym celem jest, aby do każdej złotówki zainwestowanej w badania ze środków publicznych, przedsiębiorcy dołożyli swoje dwie. Taka formuła współpracy w badaniach nad najnowocześniejszymi technologiami może się stać fundamentem innowacyjnego przemysłu w Polsce – zaznacza prof. Barbara Kudrycka. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 roku w Polsce jedynie co czwarta złotówka przeznaczona na badania i rozwój pochodziła od przedsiębiorców. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodaje, że przedsiębiorstwa muszą inwestować w rozwój nowych technologii między innymi po to, aby być konkurencyjne na globalnym rynku.

Ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkurs jest jedną z inicjatyw, które zwiększą zaangażowanie przemysłu w prace badawcze. Konkurs skierowany jest do publicznych organizacji badawczych (instytutów badawczych, instytutów PAN i uczelni), które chcą, realizować projekty wspólnie z przedsiębiorcami, ale jednym z warunków dofinansowania projektu jest zobowiązanie się konsorcjanta biznesowego do wdrożenia wyników projektu w działalności gospodarczej.

Wsparcie w ramach konkursu możliwe jest dzięki pierwszemu w Polsce wykorzystaniu mechanizmu tzw. pośredniej pomocy publicznej. Mechanizm ten może być zastosowany dzięki znowelizowanemu rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków, trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Znowelizowane prawo wprowadza możliwość realizacji projektów przez jednostki naukowe, przez pozyskanie do współpracy przedsiębiorców, którzy wniosą wkład finansowy do projektu.

Całkowity budżet przeznaczony na konkurs wynosi 60 mln EUR (około 250 mln złotych). Wszelkie niezbędne informacje dla wnioskodawców można znaleźć na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00