ZIELONA GÓRA:

Współpraca między wyznaniami – na ile jest możliwa? O ekumenizmie w Piekarni Cichej Kobiety

W Piekarni Cichej Kobiety regularnie odbywają się spotkania związane z Kościołem. Nie tylko katolickim. Klub, za pośrednictwem zaproszonego gościa, chce bowiem przybliżyć ideę ekumenizmu, czyli współpracy między przedstawicielami różnych wyznań.

Jest ku temu okazja, ponieważ w tym roku przypada pewna rocznica. To 20-lecie podpisania dokumentu „Sakrament Chrztu” między Kościołem rzymskokatolickim i kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Katolicy, ewangelicy, prawosławni i inne Kościoły, które uznają chrzest dzieci, podpisały wspólną deklarację, która mówi o tym, że chrzest jest ważny. Bez względu na to, w jakim Kościele jesteśmy ochrzczeni, bazujemy na tym, że jest to sakrament, który jest darem łaski Bożej, który wpływa na całe życie człowieka.ks. Marek Bożek, wikariusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zielonej Górze

Druga rocznica to 500-lecie ogłoszenia bulli papieża Leona X. W dokumencie zostały potępione działania i poglądy Marcina Lutra – zakonnika, który zapoczątkował tworzenie się Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Bulla wciąż obowiązuje, chociaż obecnie katolicy i ewangelicy współpracują ze sobą.

Na skutek tego, że Luter nie dostosował się do bulli „Exsurge Domine”, został ekskomunikowany z Kościoła. A nauki, które były zawarte w bulli, ciągle obowiązują, dlatego, że nie została ona zniesiona. Tutaj właśnie powstaje pytanie, na jakiej bazie współczesny ekumenizm, między innymi współpraca Kościołów luterańskich oraz Kościoła katolickiego, może opierać się na dorobku reformacji.ks. Marek Bożek

Spotkanie poświęcone ekumenizmowi, Kościołowi katolickiemu i luterańskiemu odbędzie się 25 lutego o 18:00 w Piekarni Cichej Kobiety.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00