ZIELONA GÓRA:

Wszystkie strony o smogu w Zielonej Górze

.Nowoczesna Ryszarda Petru zorganizowała spotkanie w Zielonej Górze na temat stanu powietrza. Udział w spotkaniu wzięły zainteresowane strony, które realnie mogą współpracować i mieć wpływ na jakość powietrza w naszym mieście.

Na konferencji obecni byli pracownicy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, radni oraz Jolanta Fedak prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Wszyscy zapewnili, że jakość powietrza w naszym mieście nie jest zła, jednak nie jest też na tyle dobra, aby zapomnieć o istniejącym temacie.

– Myślę, że żeby powiedzieć, czy jest źle, czy jest dobrze, trzeba się odnieść do stanu w Polsce. Jeżeli byśmy się porównali do na przykład miast śląskich – to nie jest tak źle. Generalnie sytuacja jest taka, że przekroczenia niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia, zanieczyszczeń, które są efektem spalania paliw głównie kopalnych są. W związku z tym, że są te przekroczenia, to trzeba się zastanowić, co zrobić, żeby zapobiegać takim sytuacjom, albo chociaż ograniczać ich skutki. – mówił dr inż. Piotr Ziembicki z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dodał również, że jest to ważne zadanie dla miasta, ale również we współpracy z Uniwersytetem, Zielonogórskim, której jeszcze nie ma. Instytut Inżynierii Środowiska w ubiegłym roku zorganizował dwie konferencje związane z tematem zanieczyszczeń powietrza. Natomiast w kwietniu odbędzie się kolejne, które poświęcone będzie smogowi.

Z jednej strony temat smogu traktowany jest, jako nagonka rządu i mediów.

Zielona Góra na tle innych miast nie wygląda źle. Natomiast świadomość tego, że pyły i szkodliwe substancje, które są efektem spalania, wpływają na nasze zdrowie, jest dużo większa. – zaznacza Jolanta Fedak prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomysłów na rozwiązanie smogowej afery jest kilka. Pisaliśmy już o dofinansowaniach przez miasto oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zakupu opału przez najbiedniejszych. Nowoczesna jednak ma też pomysły, które odnoszą się m.in. do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, które nie zanieczyszczają środowiska.

– Trzeba iść w kierunku energii odnawialnej. To znaczy pomp ciepła, czy urządzeń przetwarzających energię słoneczną, bo one w ogóle nie zanieczyszczają środowiska, tylko wykorzystują naturalną energię. – mówił Andrzej Żywień członek zarządu koła .Nowoczesnej w Zielonej Górze.

Temat prawdopodobnie ucichnie wraz z przyjściem wiosny i zamknięciem sezonu grzewczego, aby powrócić pod koniec roku. Dlatego też spotkania odbywają się teraz, aby przyszłej zimy nie narażać zdrowia mieszkańców.

 

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00