ZIELONA GÓRA:

Wystawa w MZL

Anna Szymanek obserwuje życie toczące się wokół, ale uważnie przygląda się swojej wyobraźni. Łączy bogactwo życia i bogactwo wyobraźni w obrazach i rysunku, w formach rzeźbiarskich, w całym swoim artystycznym życiu. Artystyczne dokonania Anny Szymanek posiadają ścisły związek z klasycznym rozumieniem funkcji sztuki, która ma być dla człowieka źródłem przyjemności i wzruszeń. W ten sposób pojmuje ona rolę własnej twórczości widząc w niej ponadto panaceum na kłopoty i trudności, jakie niesie życie.

Istotną częścią działalności Anny Szymanek jest organizowanie przez nią od wielu lat plenerów, które skupiają grono artystów z Polski i zagranicy, owocując ciekawymi realizacjami prezentowanymi na wystawach.

Na wystawie w Zielonej Górze artystka przedstawi swoje prace rzeźbiarskie, ale także rysunki, pastele i akryle.

Anna Szymanek urodziła się w 1937 r. w Starodworcach na Nowogródzkiej Ziemi. Studiowała w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni ceramiki prof. Julii Kotarbińskiej i pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego, gdzie w 1964 roku uzyskała dyplom.

Od ukończenia studiów bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawia indywidualnie (ok. 40 wystaw), uczestniczy w wystawach zbiorowych (ok. 200)., bierze udział w plenerach zagranicznych, międzynarodowych, ogólnopolskich (ok. 90). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień.

Prace artystki znajdują się w zbiorach w takich instytucji jak m. in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie, Muzeum w Müllrose (Niemcy), BWA w Szczecinie, Sieradzu, Gorzowie Wlkp., Kołobrzegu, ZG ZPAP w Warszawie, ZO ZPAP w Koszalinie, Urząd Miejski w Tychach, Mikołowie, Frankfurcie n/O (Niemcy), Rydze (Łotwa) oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Kuratorem wystawy jest Marta Gawęda. Ekspozycja czynna do 10 marca 2010.
 

Autor: Źródło: MZL

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

– Twórczość Franciszka Maśluszczaka jest jednym z ciekawszych zjawisk polskiej sztuki współczesnej, przez krytyków zaliczana do nurtu metaforycznego. Prace artysty cechuje łatwo rozpoznawalna stylizacja. Maluje i rysuje postacie ludzkie ukazane na tle odrealnionego krajobrazu i architektury, snując artystyczne opowieści z pogranicza świata rzeczywistego i fantastyki. „Z wrodzoną sobie życzliwością zaprasza każdego i dyskretnie oprowadza po świecie ludzkiego życia – czasami szczęśliwego, czasami bolesnego, a czasami po prostu śmiesznego” – czytamy w specjalnym komunikacie przesłanym przez zielonogórskie muzeum.

Na wystawie w MZL w Zielonej Górze zobaczymy około 80 prac (obrazów akrylowych, akwarel i rysunków) ze zbiorów prywatnych artysty. Prezentacja to swoista podróż do krainy wyobraźni artysty, „opisującego z prostotą, wnikliwością, wielką życzliwością i z niezwykłą urodą świat ludzkich spraw”.

Franciszek Maśluszczak urodził się 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach koło Zamościa. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci oraz projektuje okładki i plakaty. Współpracuje z wydawnictwami i pismami społeczno-kulturalnymi, m. in. z „Literaturą”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”. Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest członkiem Rady Artystycznej w ZPAP oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Prace artysty wystawiane są na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, a także znajdują się w zbiorach licznych muzeów.
 

Autor: Źródło: MZL

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00