– Uważam, że nasz region może turystykę rozwijać, szczególnie ekoturystykę. Turystykę mądrą, czyli nie zadeptywanie wszystkiego przez ludzi, ale mądrą ekoturystykę, która nas uwrażliwi. Pokaże, że można ptaków posłuchać. Pooglądać, jak mają się stare drzewa do młodych i zobaczyć, co kwitnie – przekonuje naszych słuchaczy na fali 96 fm, dr Sebastian Pilichowski z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
O znaczeniu środowiska naturalnego dla człowieka i bioróżnorodności rozmawialiśmy przy okazji Światowego Dnia Środowiska. Dla dr. Pilichowskiego szczególnie bliskie są drzewa, które wzbudzają szacunek nie tylko ze względu na wiek, ale również na swój majestatyczny wygląd. Na wyciągniecie ręki rosną drzewa – pomniki przyrody, które możemy podziwiać w centrum naszego miasta.
Dr Sebastian Pilichowski wspomniał również o Dębie Chrobrym liczącym ponad 750 lat i z obwodem 10 metrów. Drzewo znajdujące się w Piotrowicach w Nadleśnictwie Szprotawa, w 2014 roku zostało podpalone przez wandali, niestety w tym roku już nie wypuściło liści. Biolog zachęcał, żeby nie odkładać wizyty i jeśli czas pozwoli skorzystać z letnich wyjazdów i zobaczyć inne pomniki przyrody w naszym regionie
Gość Radia Index opowiedział również, gdzie można się wybrać na krótki weekendowy czy wakacyjny wyjazd. Jak sam podkreśla Ziemia Lubuska nie przemysłem, ale przyrodą stoi. Które miejsca są godne polecenia pod względem przyrodniczym?
Biolog zachęca do turystycznych wyjazdów szlakiem parków krajobrazowych.
Dla amatorów przyrodniczych eksploracji sięgających dalej niż Ziemia Lubuska dr S. Pilichowski podpowiada gdzie szukać ciekawych informacji
W rozmowie na wzielonej.pl będziecie mogli również posłuchać o ingerencji człowieka w środowisko naturalne m.in. na przykładzie rewitalizacji Placu Teatralnego w Zielonej Górze.