LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Zagrożenia pożarowe w zielonogórskich lasach – czy jest się czego obawiać?

W związku z upałami w wielu miejscach na terenie Polski zostały ogłoszone zagrożenia pożarowe. Dotyczą one także zielonogórskich lasów. Jak zatem bezpiecznie korzystać z dobroci natury i co robić w sytuacji pożaru? 

Sytuacja zagrożeń pożarowych zmienia się z każdym dniem, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. O tym, jaki obecnie stopień zagrożenia panuje w zielonogórskich lasach, mówi specjalista do spraw ochrony przeciwpożarowej lasu – Marcin Cieślik:

Jeżeli chodzi o zagrożenie pożarowe aktualnie panujące, to mamy pierwszy stopień zagrożenia pożarowego. Jest to zagrożenie małe ze względu na to, że występują w ostatnich dniach opady atmosferyczne, także to zagrożenie jest stosunkowo niskie. Jeśli chodzi o dane pożarowe statystyczne od początku bieżącego roku do dnia dzisiejszego [stan na 8 lipca] wystąpiło na terenie naszej dyrekcji zielonogórskiej 247 pożarów na powierzchni 70 ha. Jest to liczba stosunkowo duża w porównaniu do lat poprzednich.

Podczas wycieczek leśnych warto przestrzegać podstawowych zasad, aby nie zwiększać ryzyka pożarów. Należy też pamiętać, jak się zachować w przypadku, gdy jesteśmy świadkami niepożądanego ognia w lesie.

Przede wszystkim należy bezpiecznie obchodzić się z ogniem. Bezpiecznie to znaczy nie rozpalać w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu ognisk, jakichś dodatkowych grilli, bo też i takie zdarzenie odnotowujemy tutaj na terenie sąsiednich miejscowości pod Zieloną Górą. Jeśli zobaczymy, dostrzeżemy w oddali niebezpieczeństwo w postaci dymu, należy zgłosić na numer alarmowy 112 taką informację, co się dzieje, w którym miejscu się znajdujemy i jakie jest zagrożenie. Wtedy alarmowane są służby straży pożarnej i prowadzona jest akacja ratowniczo-gaśnicza.

Okoliczne lasy w czasie upałów dają nam złapać trochę świeżego powietrza i są ucieczką od gorąca. Zanim jednak wybierzemy się na spacer po lesie, powinniśmy sprawdzić stan zagrożenia pożarowego, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Materiał przygotowała Joanna Nawlicka. 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00