Im bliżej wiosny, tym więcej rowerów na ulicach. Co prawda daleko nam do Holandii, ale i tak jednoślady są często wybieranym środkiem transportu. Warto więc przypomnieć o tym, jak przygotować się do sezonu rowerowego.
Niezależnie od tego, czy poruszamy się własnym rowerem, czy tym wypożyczonym w systemie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Miejskie jednoślady są wyposażone w nadajnik GPS, który ma pomóc zlokalizować je np. w przypadku kradzieży. Jeśli natomiast korzystamy ze swojego roweru, możemy go zabezpieczyć odpowiednim oznakowaniem. Wykonują je policjanci na komisariatach w Zielonej Górze i Sulechowie.
Znakowanie robione jest specjalnym sprzętem. Jest ono niewidoczne dla osoby postronnej. Tylko właściciel wie, w którym miejscu jest oznakowany jego rower. Dostaje specjalny numer, również zaświadczenie o tym, że jego rower jest oznakowany. Wtedy w przypadku kradzieży czy zagubienia jest on łatwiejszy do odnalezienia. Mamy kilka takich grawerów do znakowania.Małgorzata Barska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze
Terminy znakowania rowerów są podawane na stronie zielonogórskiej policji. Funkcjonariusze znakują jednoślady także w trakcie festynów.
Niemniej ważne jest odpowiednie wyposażenie roweru. Abyśmy mogli uznać, że nadaje się do jazdy, musi mieć sprawne hamulce, oświetlenie i elementy odblaskowe. Rowerzyści powinni również pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
Przypominamy rowerzystom, że są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego jak kierujący samochodami czy piesi. Obowiązuje więc zasada wzajemnego szacunku. Zdarza się czasem, że po ścieżkach rowerowych chodzą piesi, ale warto zwracać grzecznie uwagę, bez agresji. Przypominam także, że przez ulicę można przejechać na rowerze tylko w miejscu, które jest oznakowane jako przejazd dla rowerów. Na deptaku, owszem, jest od kilku lat dozwolony ruch rowerów, ale wciąż jest to miejsce, gdzie piesi mają pierwszeństwo. Dlatego rowerzyści nie mogą się tam rozpędzać do dużych prędkości i powinni zwracać baczną uwagę na to, by nikomu nie zrobić krzywdy.Małgorzata Barska
W tym, gdzie w mieście znajdują się ścieżki rowerowe, pomoże nam się zorientować mapa rowerowa. Jest dostępna w wersji elektronicznej, a także papierowej. Otrzymamy ją w punktach Centrum Informacji Turystycznej.
Mapa jest dostępna bezpłatnie w punkcie i w ratuszu, i w Palmiarni. Zawiera centrum miasta i okolice, ścieżki asfaltowe, są też drogi leśne. Także na pewno będzie przydatna dla rowerzystów, którzy chcą zwiedzić Zieloną Górę na dwóch kółkach.Michał Adamczewski, informator w Centrum Informacji Turystycznej w Zielonej Górze
Elektroniczna mapa rowerowa znajduje się na tej stronie: sygnatura.com.pl/public_html/rowerowaZG/rowerowaZG.html.