ZIELONA GÓRA:

Zatarg między Zieloną Górą a Krosnem Odrzańskim [Nieznana Zielona Góra]

W XV w. po bezpotomnej śmierci Henryka XI Głogowskiego, ostatniego z Piastów głogowskich rozpoczęła się wojna o sukcesję głogowską. Toczyła się ona pomiędzy kurfirstem brandenburskim i Janem II Szalonym z Żagania. Podczas tego konfliktu doszło do krwawego zatargu pomiędzy Zieloną Górą i… Krosnem Odrzańskim!

Kurfist Albert Brandenburski nakazał zająć wszystkie ziemie księstwa krośnieńskiego, głogowskiego i kożuchowskiego. W tym samym czasie Jan II zbrojnie wyprawił się na Szprotawę, Sulechów, Świebodzin oraz Zieloną Górę i wspierali go w tym mieszkańcy naszego miasta.

W ramach odwetu za to wsparcie rozochoceni łatwymi łupami i zyskami ziemskimi krośnianie wsparci dobrze uzbrojonym brandenburskim zaciężnym oddziałem piechoty, 24.07.1478 wyruszyli swoją armią w kierunku Zielonej Góry. Bezpardonowo wdarli się w tereny okręgu zielonogórskiego, grabiąc go i plądrując, podchodząc w bliskie okolice miasta.

Uważając się za zwycięzców zaczęli się wycofywać z naszych terenów. Zielonogórzanie jednak nie dawali za wygraną. Zorganizowali się w dwukrotnie większą armię i dogonili krośnian w okolicach Leśniowa Wielkiego – dokładniej w lasach na południowym wschodzie wsi. Zielonogórskie oddziały zaatakowały z dwóch stron całkowicie zaskakując krośnieńskie wojska. Waleczni Brandenburczycy stawiali opór, ale zdusił go atak oddziału chłopów z okolicznych wsi, którzy stanęli po zielonogórskiej stronie. W bitwie pod Leśniowem (bo tak nazywana jest ta walka) zginęło 60 mieszkańców Krosna Odrzańskiego, a 150 żołnierzy dostało się do niewoli. Krosno Odrzańskie nigdy więcej nie zdecydowało się do zaatakowania Zielonej Góry. Samo miasto dzięki zwycięstwu także wzbogaciło się dzięki okupowi jakiego zażądano od rodzin jeńców za ich uwolnienie.

W historii miasta konflikt ten zapisał się jako… odparcie agresorów z Krosna Odrzańskiego i było to wydarzenie często wspominane na każdy możliwy sposób, np. poprzez wydanie pieniędzy zastępczych po I wojnie światowej.

Na zdjęciu fragment mapy powiatu zielonogórskiego z lat 20. XX w. oraz banknot zastępczy ze zbiorów Grzegorza Biszczanika.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00