Z każdym rokiem Zielona Góra pokazuje, że poprzez likwidowanie przeszkód architektonicznych można polepszyć również więzi społeczne. Służy temu konkurs „Zielona Góra bez barier”, w którym nagradzane są obiekty przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tradycją jest to, że jego finał zyskuje artystyczną oprawę.
Na gali konkursu „Zielona Góra bez barier” występowali już artyści Teatru Lubuskiego i kabareciarze. Teraz scena zostanie oddana podopiecznym fundacji „Opiekun Serca”, której przewodniczy aktorka Joanna Brodzik.
Joanna Brodzik, prezeska fundacji Opiekun Serca
Koncert na zakończenie miejskiego konkursu architektonicznego jest również wstępem do przyszłorocznego, 25. Festiwalu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Lubsku.
Wiceprezydent Wioleta Haręźlak wyraziła nadzieję, że kolejne edycje przyciągną więcej talentów wokalnych z województwa.
Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry
Wydarzeniu patronuje marszałek Elżbieta Anna Polak, w imieniu której głos zabrała Beata Kiecana z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Władze województwa zapewnią uczestnikom koncertu wypoczynek i rozrywkę m.in. w Drzonkowie.
Beata Kiecana, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
Istotnym aspektem uroczystości jest też edukowanie Lubuszan w zakresie kontaktów z osobami niepełnosprawnymi. Relacje z nimi powinny być naturalne i wynikać z faktycznego zrozumienia ich potrzeb, czego uczy właśnie fundacja Joanny Brodzik.
Joanna Brodzik
Gala konkursu „Zielona Góra bez barier” odbędzie się 28 listopada w Filharmonii Zielonogórskiej.