Punktualnie w południe przy bibliotece Norwida zasiedli politycy oraz osobistości ze świata kultury. Tak różne na co dzień środowiska połączyła akcja pod patronatem pary prezydenckiej – Narodowe Czytanie.
Biblioteka bierze udział w akcji od 2012 roku. Jest to już ósma edycja wydarzenia.
Czytamy literaturę, która jest ważna dla Polski. Literaturę, która niesie treści patriotyczne, którą częściowo znamy z lektur szkolnych, ale może właśnie tym bardziej warto sobie ją przypomnieć. Także dużo nowości, tak jak w tym roku. Myślę, że nie każdy miał okazję czytać prozę Brunona Schulza.Anna Polus, zastępca dyrektora biblioteki Norwida
Choć tym razem lektur Narodowego Czytania jest osiem, bibliotekarze postanowili skupić się na twórczości Brunona Schulza – autora „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”.
Po Bruno Schulza nie sięgamy tak często, a szkoda. Bruno Schulz wydał tylko dwie książki i chcemy ze względu na jakość tych książek i na bardzo plastyczny język jego pisarstwa rozpropagować właśnie jego utwory. Nie tylko dzisiaj czytamy utwory, ale również prezentujemy film dokumentalny o Brunonie Schulzu.Żaneta Cierach, zastępca dyrektora biblioteki Norwida
Do udziału w akcji został zaproszony m.in. Marek Budniak, zielonogórski radny. Czytanie prozy Schulza było dla niego nowym doświadczeniem.
Trochę sobie omawiałem tę literaturę. Wiem, kim był Bruno Schulz, też zdawałem maturę. Pamiętam, że było coś w literaturze obowiązkowej, kiedy chodziłem do szkoły. Dziś nie czytam tej literatury, ale muszę powiedzieć, że odkryłem parę dość istotnych – patrząc z punktu widzenia moich ról społeczno-osobistych – parę ciekawych, inspirujących rzeczy. Albo dodających myślenia o człowieku, jego zmaganiach i odchodzeniu od rzeczywistości.Marek Budniak
Posłuchajcie, jak z opowiadaniem „Mój ojciec wstępuje do strażaków” poradzili sobie m.in. radny Marek Budniak, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska i senator Robert Dowhan.
Biblioteka przygotowała też stoisko, na którym można było nabyć „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Sklepy cynamonowe”, a także książki o Brunonie Schulzu.