W czasie wakacji jednym z ważnych aspektów bezpieczeństwa jest umiejętne korzystanie z kąpieli. Co roku w Polsce mamy zbyt dużo utonięć, wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych na wodach oraz wypadków związanych ze skokami do wody w miejscach niebezpiecznych. Zielonogórscy policjanci rozmawiają o tym podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą – często w tych spotkaniach uczestniczą ratownicy WOPR.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze kontrolują również akweny wodne, kąpieliska i tak zwane „dzikie kąpieliska” w powiecie. Bardzo często kontrole kąpielisk mają wśród swoich zadań policjanci z patrolu rowerowego.
Policjanci pełniący służbę w patrolu rowerowym często pojawiają się na terenie kąpielisk. Mogą szybko i sprawnie przemieszczać się do różnych miejsc, dlatego często pojawiają się przy wodnych akwenach aby sprawdzić co się dzieje i przypomnieć kąpiącym o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Przypominają m.in. o tym, aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub bezpośrednio po długim opalaniu. Zwracają też uwagę kąpiącym, aby nie skakali na głowę do wody, której nie znają i nie wiedzą co znajduje się na dnie.
Mundurowi kontrolują też kąpieliska strzeżone. Sprawdzają stan trzeźwości ratowników, sprzęt ratowniczy, który na swoim wyposażeniu powinny mieć kąpieliska, a także czy nie ma osób zakłócających spokój innym plażowiczom.
Autor: Paweł Hekman