ZIELONA GÓRA:

Zielonogórska polonistyka na 9 miejscu w kraju!

Filologia polska na Uniwersytecie Zielonogórskim już trzeci rok z rzędu znalazła w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego rankingu “Perspektywy”. I to nie tylko wśród kierunków polonistycznych, a wśród wszystkich szkół wyższych i ich specjalizacji. Dziewiąte miejsce cieszy tym bardziej, że nasza uczelnia, na tle innych uniwersytetów, uznawana jest za dość młodą.

Obecnie na studiach prowadzonych przez Instytut Filologii Polskiej realizowane są trzy kierunki – filologia polska, literatura popularna i kreacja świata gier oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Jedną z popularniejszych specjalizacji jest natomiast kreatywne pisanie. Mówi prof. Marzanna Uździcka, dyrektor instytutu.

To jest taka specjalność dla osób, które mają chęć rozwijania umiejętności pisania. Prozy, poezji, tekstów krytyczno – literackich. Użytkowych, a nawet naukowych. Studenci mają takie przedmioty, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowanie w procesie twórczym. Uczą się budować postać literacką, kreować narrację. 

Tym samym obalony został mit, że osoby które kończą filologię polską będą wyłącznie nauczycielami języka polskiego. Patrząc w przyszłość, władze instytutu chcą postawić również na kształtowanie narracji w biznesie.

Będzie to na przykład taka narracja jak komunikacyjna i tożsamościowa. Na drugim roku studiów mamy też edytorstwo i poszerza się ta oferta pracy dla absolwentów. 

Czyli studenci nabywają wiedzę dotyczących zasad edytowania różnych tekstów. A także umiejętności objaśniania, interpretowania, korekty tekstów oraz zasad ich wydawania. A to oznacza, że absolwenci Filologii Polskiej mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w oświacie, jak i w instytucjach twórczych, kulturalnych oraz wydawnictwach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00