Na listę, o której mowa, składa się ponad 1000 produktów z całej Polski. Wśród nich 14 z lubuskiego.
Oprócz dodanego kilka dni temu Piwa Zielonogórskiego, na listę z lubuskiego wpisane są: Schab tradycyjny słubicki, Kapusta kwaszona nadnotecka, Strudel (strucla), Paska Bukowińska, (Pascha, Chleb Bukowiński), Bochen chleba starowiejskiego, Chleb domowy na zakwasie, Chleb z dodatkiem nasion lnu, Miód wielokwiatowy, łąkowy z Doliny Noteci, Miód pitny – Trójniak, Piwo wschowskie, Wino gronowe, Jarzębiak na winiaku, Jarzębiak.
Kilkuwiekowe tradycje piwowarskie w naszym regionie, a w szczególności w Zielonej Górze, kultywuje Minibrowar Haust. Wykorzystuje tradycyjną metodę produkcji, surowce najwyższego gatunku, wzoruje się na znanych od dawna w regionie recepturach.
Minibrowar Haust przez ponad 20 lat warzył piwo w browarze w Nowej Soli i później od 2006 roku stale podnosił jakość pragnąc zadowolić najbardziej wymagających klientó. Starania zostały dostrzeżone i docenione przez komisje konkursowe. Piwo zostało nagrodzone i zdobyło I miejsce w 2009 r. oraz III w 2010 r. i I miejsce w 2012 r, na konkursie piw typu pilzneńskiego w Żywcu.
A 17 kwietnia zostało wpisane przez ministra na Listę Produktów Tradycyjnych.
Autor: KR