LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Komunikacja w chorobie. Debatowali specjaliści [WIDEO]

Dziś 33. Światowy Dzień Chorego. Tematem tegorocznych obchodów jest “Komunikacja z osobą chorą. Czy wciąż jest ważna i potrzebna? Na to pytanie próbowało odpowiedzieć grono specjalistów, podczas debaty w Regionalnym Centrum Animacji Kultury.

Spotkanie w RCAK rozpoczęło się od orędzia papieża Franciszka, w którym była mowa o nieporzucaniu chorych w potrzebie. Bardzo ważnym elementem opieki nad chorym jest komunikacja pomiędzy wszystkimi tworzącymi otoczenie chorego. O tym dyskutowano najwięcej. Mówi ksiądz Tomasz Duszczak z archidiecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Dzisiaj z tego powodu też podejmujemy temat komunikacji, która jest istotna, ważna i fundamentalna w całym procesie leczenia osoby chorej. Z jednej strony patrzymy na rozwój medycyny i możemy powiedzieć, przecież ona wystarczy, ale myślę, że dzisiaj z tej debaty jedno się zrodzi, że fundamentalną rzeczą jest właśnie dobrze komunikować, a co za tym idzie spotkać się z osobą chorą

Często brakuje nam odwagi lub nie wiemy jak rozmawiać z chorym. Inne pytanie jakie postawiono podczas debaty to to czy sam chory tej rozmowy potrzebuje. – Często błędnie kierujemy się z góry ustalonymi standardami w komunikacji z chorymi – przyznaje Władysław Sterna wojewódzki konsultant ds. psychiatrii.

W moim przekonaniu najpierw trzeba zapytać człowieka o potrzeby komunikacyjne. Czyli pytamy kogoś, kto cierpi, co potrzebowałby od nas, a dopiero wtedy ewentualnie decydujemy, co my dalej damy, czy możemy dać, czy też nie. Ponieważ ludzie mają różne zapotrzebowanie. Spotykamy się z takimi osobami, które bardzo chcą wiedzieć dokładnie, co się z nimi dzieje, ale są ludzie, którzy absolutnie tego nie chcą wiedzieć, a przynajmniej jeszcze na tym etapie nie są gotowi

W debacie głos zabrali: ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. UZ dr n.med. Bartosz Kudliński, Collegium Medicum w Zielonej Górze, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr n.med. Władysław Sterna, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii i Rafał Błachowski, przedsiębiorca, trener, coach, doradca.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00