Trudno zaprzeczyć, że japońscy reżyserzy przodują w tworzeniu horrorów na rynku światowej kinematografii. Nic dziwnego, skoro mogą znaleźć mnóstwo inspiracji w swoich narodowych baśniach, legendach i mitach. Ich ludowe opowieści, poza przerażającymi demonami i potworami, mają też dużo elementów magicznych i nadnaturalnych. Dla osób wychowanych w kulturze europejskiej mogą wydawać się bardzo tajemnicze i orientalne.
Właśnie, dlatego Maciek opowiedział o mandze – Nurarihyon no mago. Seria przedstawia historię chłopca, który jest wnukiem przywódcy yokai – ludowych, japońskich straszydeł wszelkiej maści. Nie dość, że główny bohater sam jest w ¼ demonem to dorasta na dworze pełnym przedziwnych stworzeń. Dodatkowo musi łączyć obowiązki przyszłej głowy klanu z życiem normalnego trzynastolatka.
Weronika natomiast mówiła o serii Mushishi. Jest to baśniowa opowieść, w której łowca Mushi imieniem Ginko, podróżuje po starodawnej Japonii. Musi on sprostać różnym problem, nie tylko tym nadnaturalnym. Głównymi sprawcami tych kłopotów są Mushi. W rzeczywistości stanowią ona esencją samego życia bez ciała, jednak z możliwością wpływu na świat materialny.
Jeżeli więc chcecie poczuć trochę magii orientu, to zachęcamy was do przyjrzenia się tym tytułom. Zapraszamy was też do odsłuchania Mangusty na naszym kanale na YouTube, jak również w każdy piątek o 16:30 w Akademickim Radiu Index.
Autor: Weronika Dobrowolska