Jeśli szukacie dobrych, ciekawych i naukowych książek bardzo dobrze trafiliście. W programie “Godzina Rektorska” wraz z Jadwigą Matuszczak z Pedagogicznej Biblioteki im. Marii Grzegorzewskiej polecamy naszym słuchaczom książki, które warto przeczytać.
W trakcie naszego kolejnego spotkania na antenie Akademickiego Radia Index rozmawialiśmy o pozycjach idealnych dla studentów kierunków pedagogicznych i nie tylko .
“Od nauczania do uczenia się. Nasz plan daltoński” / Anna Sowińska, Robert Sowiński. Wydawnictwo Sor-man, Łódź 2017
Prezentowana publikacja jest innowacją w zakresie podejmowania tematyki związanej z wdrażaniem zorganizowanego programu wychowawczego, jakim jest Plan Daltoński. Sam plan istnieje od 1922 roku, kiedy twórczyni programu Helen Parkhurst przedstawiła koncepcje programowe w książce zatytułowanej „Education on Dalton Plan” .
Treści zawarte w tej pozycji to nie odkrywanie na nowo planu ale bazowanie na długoletnim doświadczeniu, obserwacji i rozmowach z daltońskimi nauczycielami. Autorzy są ludźmi oddanymi tej idei i zapragnęli podzielić się swoim doświadczeniem wdrażania programu na gruncie polskim. Zachęcają do refleksji, która mogłaby zaowocować zmianą w podejściu do nauczania. Podpowiadają także jak korzystać w pracy edukacyjnej z pomocy daltońskich, opracowanych przez Marię Montessori.
Jadwiga Matuszczak o książce “Od nauczania do uczenia się. Nasz plan daltoński”
“Sekrety kobiet” / Ewa Woydyłło. – Wyd.2. – Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2008.
Książka z gatunku poradników, napisana przez psychoterapeutkę i specjalistkę od uzależnień – Ewę Woydyłło. W tej pozycji autorka próbuje zrozumieć człowieka, poznać jego tajemnicę oraz swoimi rozważaniami buduje w czytelniku nadzieję na lepsze życie.
Również uświadamia, że nie wystarcza sama chęć dobrego życia. Trzeba o nie zadbać poprzez czynione starania. „… Wiek nie zwalnia od odpowiedzialności. Dobre starzenie się, podobnie jak dobre życie wymaga starania.”
Interesujący jest rozdział o śmierci – o godzeniu się z nieuchronnym końcem. Przytacza metaforyczny sen o odejściu od stołu. Zachęca do zadania sobie pytania: czy my będziemy syci odchodząc z tego świata i czy innym pozwolimy na spokojną degustację kolejnych potraw?
Jadwiga Matuszczak o książce “Sekrety kobiet”
“Czym jest psychologia” / wyjaśniają Jerzy Brzeziński [ et al.] .- Wyd.2. – Kielce: Charaktery, 2006.
Książka z gatunku popularnonaukowych będąca zbiorem artykułów napisanych przez specjalistów, którzy wskazują na złożoność problemów psychologicznych. Redakcja „Charakterów” postanowiła wydać rozważania profesorów wyższych uczelni. Czytelnik przeczyta o pochodzeniu nazwy „psychologia”, świadomości i jej mózgowych wyznacznikach, hipnozie, temperamencie, mowie ciała, emocjonalnym „daltoniźmie”, szczęściu oraz tożsamości.
Na samym wstępie zostały zamieszczone wyniki badań profesora psychologii UAM w Poznaniu na temat pochodzenia nazwy „psychologia”. Okazuje się, że psychologia ma długą przeszłość, lecz krótką historię. Choć nazwa ma w sobie dwa greckie słowa: psyche (dusza) i logos (nauka), to sami Grecy nie znali jej. Nawet Arystoteles uznany za ojca psychologii swoją pierwsza pracę psychologiczną zatytułował po prostu „O duszy”. Także same rozważania na temat nazwy są ciekawe i mogą być interesujące dla każdego pragnącego poszerzyć wiedzę dotyczącą tej dziedziny.
Jadwiga Matuszczak o książce “Czym Jest Psychologia?”