„Zbieranymi przez nas tekstami „Fantazji” budujemy nierzeczywiste, ale jakże potrzebne fundamenty naszego miasta. Nadajemy uliczkom, placom i zaułkom nowy, magiczny wymiar. Dzięki temu po lekturze naszych tekstów już nigdy Zielona Góra nie będzie dla Was taka sama. Ale co zobaczycie, zależy od Was samych” (z przedmowy do antologii).
W tomie znalazły się opowiadania utrzymane w przeróżnych fantastycznych stylistykach: fantasy, horroru, sf, baśni, realizmu magicznego.
Autorzy tekstów: Michał Organiściak, Michał Peroń, Anna Bobrowicz, Anna Hrycyszyn, Marek Starosta, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Łukasz Szteleblak, Adriana Siess, Maciej Kaźmierczak, Robert Narkun, poza konkursem: Igor Myszkiewicz, Joanna „Gompka” Błaszyk, Konrad Rataj, Zbigniew Kulczycki.
Z kolei „30” to rocznicowy (na jubileusz Ad Astry) zeszyt komiksowy stworzony w całości przez zielonogórskich artystów lub z naszym miastem związanych. Różni autorzy, różne poetyki, odmienne spojrzenia na świat: od błyskotliwego Niecodziennika Martyny Krutulskiej-Krechowicz, po nawiązującego do mainstreamu Kapitana Niepalnego Marka Starosty i Szymona Teluka.
W pierwszej antologii zielonogórskiego komiksu znalazły się prace 15 artystów. Tematem zbioru, wydanego na jubileusz Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra, jest liczba 30, jej rola w kulturze, historii i codziennym życiu. W zeszycie znalazły się historie komiksowe z różnych gatunków i każdy znajdzie tu coś dla siebie – od opowieści fantasy, po hard SF, od polskich superbohaterów po związki damsko-męskie i humorystyczny komiks kobiecy. Do udziału w projekcie udało się zaprosić najciekawszych i najbardziej znanych twórców komiksowych związanych z Zieloną Górą. Rysowali: Łukasz Samsonowicz, Martyna Krutulska-Krechowicz, Olaf Ciszak, Sławek Sznajder, Adam Krysik, Kamil Pietruczynik, Igor Myszkiewicz, Szymon Teluk, Magda Kosciańska, Edyta Piosik, Tomasz Pilarz, Marcin Ponomarew, Kamila Wichłacz.
Autor: Paweł Hekman