Lukier – spektakularne budynki, modne pracownie, głośni architekci. Mięso – architektura, z którą obcujemy na co dzień, tysiące budynków, placów i pomników w polskich miastach i miasteczkach.
Lukier przyciąga, dużo się o nim mówi i pisze, a jeszcze więcej fotografuje, ale to tylko wierzchnia warstwa. Co jest pod spodem? Jaki jest stan posiadania polskiej architektury niemal ćwierć wieku po upadku komunizmu? Przed jakimi wyzwaniami stoimy? Co się udało, a co jest naszą porażką?
Na te pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszej książe Wydawnictwa 40 000 Malarzy pt. "Lukier i mięso". Książka w fascynujący i lekki sposób opowiada o przestrzeni, w której żyjemy. Która na co dzień nie skłania nas do zajmowania się nią – chyba że w mieście pojawia się jakiś niepasujący do starówki budynek. To nie tylko książka o architekturze – ta pozycja zdradza również co nieco na temat mentalności Polaków.
Rozmowę z autorami książki, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Trybusiem, prowadzi Marcin Kwietowicz. Przeczytajcie fragment tutaj.
Autor: Kaja Rostkowska