KULTURA:

CompaRaisons. Oświecenie w weimarskim porównaniu

Kameralnie w Poczdamie
 
W programie brali udział wykładowcy, doktoranci i studenci kierunków humanistycznych reprezentujący: Universität Potsdam, Universität Jena, Université de Versailles Saint Quentin-en-Yvelines, Université Paris Ouest Nanterre La Défense, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Zielonogórski. Pierwsza część programu odbyła się w Poczdamie (14 – 27 lipca 2008), druga w Paryżu i Wersalu (20 lipca – 01 sierpnia 2009), trzecia zaś w Zielonej Górze i Warszawie (26 lipca – 07 sierpnia 2010).
 
Podczas poczdamskiej edycji CompaRaisons grupa uczestników była kameralna, co ułatwiało nawiązywanie pierwszych znajomości ze studentami z zagranicy. Jako przedstawiciele UZ, swoje wykłady wygłosili: prof. Dariusz Dolański, dr Małgorzata Konopnicka oraz dr Jarosław Kuczer. Oczywiście aktywność uczestników nie skupiała się jedynie na zajęciach. Każdą chwilę próbowano wykorzystywać na zwiedzanie stolicy Brandenburgii, a także położonego nieopodal Berlina. Każdy mógł również zasmakować akademickiej stołówki czy też odprężyć się w piwnicy studenckiej Nil.
 
Zdjęcie grupowe z tegorocznej edycji w Wyższym Seminarium
Duchownym w Paradyżu
 
Nasi najlepsi w Paryżu
 
Na kolejną odsłonę programu uczestnicy udali się do Paryża już w znacznie większym gronie. I tym razem swoje wystąpienia mieli reprezentanci UZ: prof. Sławomir Kufel, dr Magdalena Hawrysz, dr Jarosław Kuczer oraz doktorantka Anna Janczys. Czas był rozdarty między zajęciami, a zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych stolic Europy. Były też momenty, gdy nasi studenci zaszywali się w hotelowych zakamarkach pospiesznie przygotowując na ostatni dzień konferencji pracę w grupach mającą na celu porównanie trzech 19-wiecznych konstytucji: USA, Polski i Francji. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, a przygotowane przez nich warsztaty najlepszymi zajęciami podczas całego pobytu.
 
Rekordowo w Polsce
 
Tego lata uczestnicy przenieśli się do Zielonej Góry i Warszawy, w rekordowej liczbie przekraczającej 70 osób. Naszą uczelnię reprezentowali przedstawiciele instytutów historii i filologii polskiej: prof. Dariusz Dolański, prof. Sławomir Kufel, dr Magdalena Hawrysz, dr Małgorzata Konopnicka, dr Jarosław Kuczer, doktoranci: Anna Janczys, Kamil Wasilkiewicz oraz studenci: Monika Alechno, Joanna Mikołajczyk, Aleksandra Wawrzyńczyk, Kamil Kwaśniak, Damian Matuszczak, Mateusz Pazgan i Maciej Lubik.
 
Pierwsza część konferencji odbyła się w naszym mieście. Już w dniu otwarcia prof. Dolański (spiritus movens tegorocznego przedsięwzięcia) wysoko zawiesił poprzeczkę inauguracyjnym wykładem Aufklärung und Garten.Część zajęć odbyła się poza Zieloną Górą – w Pałacu Książęcym w Żaganiu oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, gdzie nasi studenci zorganizowali debatę w oparciu o referaty Moniki Alechno i Macieja Lubika, a której moderatorem była Anna Janczys. Goście wolny czas spędzali na zwiedzaniu Zielonej Góry i okolic, wieczorami zaś odwiedzali miejscowe lokale, spośród których najbardziej upodobali sobie Kawon.
 
Kai Patri, prof. Dariusz Dolański, prof. Iwan D’Aprile, aula rektoratu UZ.
fot. Anna Janczys
 
Drugiego tygodnia uczestnicy wyruszyli do Warszawy. Wcześniej zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne mające na celu zbadanie różnych aspektów Oświecenia w stolicy. Wszyscy mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski, zaś ostatniego dnia Łazienki, gdzie w Podchorążówce zaprezentowali wyniki swoich dociekań.
 
Uczestnicy byli pod wrażeniem idealnej organizacji polskiej edycji CompaRaisons – mało powiedzieć, że był czas na zajęcia i dla siebie, świetne hotele i smaczne obiady w Pałacu Kultury i Nauki. Za wszystko pragniemy raz jeszcze podziękować dyrektorowi Instytutu Historii, prof. Dariuszowi Dolańskiemu i liczymy, że współpraca między partnerskimi uczelniami będzie kontynuowana w przyszłości.
 
 
Praca w grupie: Alix Winter, Anna Janczys, Larisa Strese,
Kristina-Monika Hinneburg, Tobias Luksch, Maciej lubik;
Muzeum Ziemi Lubuskiej. Fot. Kai Patri
 

Autor: Maciej Lubik

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00