„Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” to tytuł publikacji zielonogórskich bibliotekarzy. Książka opisuje przykłady wykorzystania przestrzeni bibliotecznej jako ośrodka kultury i rozmaitych działań, które integrują Lubuszan.
Wydawnictwo nawiązuje do publikacji z poprzedniego roku – „Nowe przestrzenie i nowe technologie – dlaczego warto modernizować biblioteki”. Obie książki prezentują koncepcję tzw. biblioteki otwartej.
Doszedł ważny element – przestrzeni estetycznej, funkcjonalnej, otwartej. Tak jak chociażby nasza mediateka, Góra Mediów, która jest przestrzenią otwartą. Jest podzielona na pewne strefy, ale tylko symbolicznie, przy pomocy wiszących na suficie piktogramów. I tak się zaczęło dziać w terenie, w takich miejscowościach jak Kargowa, Szczaniec. Biblioteki, mediateki, które powstały na przykład w dawnych kinach. Czy teraz w Krośnie Odrzańskim piękna mediateka, czy w budynkach dawnych, tak jak w Nowej Soli i we Wschowie.Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida
Biblioteka wojewódzka prowadzi nadzór merytoryczny nad częścią bibliotek miejskich i gminnych. Współpracuje również z placówkami z innych województw. Nasi bibliotekarze jeżdżą na szkolenia, np. do nadmorskiej Sopoteki.
Dzisiejsze biblioteki są miejscem nie tylko spotkań autorskich, ale nawet warsztatów kulinarnych i rozmów z rodzicami.
To zależy. Jeżeli mają więcej seniorów, to więcej działań dedykują seniorom. I najmłodsi – najmłodsi to przyszłość naszych bibliotek, także wiele działań dzieje się wokół najmłodszych. Warto podkreślić, że w bibliotece wojewódzkiej, zielonogórskiej właśnie, powstał pierwszy klub mam. Skupiał mamy i dzieci do lat 3, właściwie to były niemowlaki, które trafiały do biblioteki.Monika Simonjetz, Dział Badań, Analiz i Metodyki biblioteki Norwida
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Odnosi się również do przyszłości lubuskich bibliotek. Biblioteka Norwida ma np. w planach modernizację filii przy ulicy Podgórnej.