Wybory do Sejmu i Senatu za nami. Władzę przejmie dotychczasowa opozycja (KO, Trzecia Droga, Lewica). Do opozycji przejdzie za to Prawo i Sprawiedliwość.
My, po opublikowaniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą, sprawdziliśmy, jak głosowali zielonogórzanie.
- w Zielonej Górze zwyciężyła Koalicja Obywatelska (44 proc.) przed PiS-em (21), Trzecią Drogą (14), Lewicą (11).
- indywidualnie, podobnie jak w skali całego regionu, najlepsza w naszym mieście okazała się Elżbieta Polak. Na “jedynkę” z listy Koalicji Obywatelskiej zagłosowało prawie 17 tysięcy zielonogórzan.
- dobry wynik uzyskał w Winnym Grodzie Robert Dowhan. Dotychczasowy senator KO z ponad 14 tysięcy głosów w regionie prawie 5 tysięcy uzbierał w Zielonej Górze.
- z listy PiS-u w bezpośrednim starciu liderów lepszy okazał się Jerzy Materna pokonując Marka Asta w stosunku 5634 do 5356.
- skompromitowany poseł Łukasz Mejza, który ostatecznie dostanie się do Sejmu, w Zielonej Górze mógł liczyć na poparcie 778 osób.
- wybory to także starcie radnych. Niezły wynik zanotował Rafał Kasza. Jego wynik w mieście to ponad 2,5 tysiąca osób. Przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak wywalczył ponad 1200 osób, a Tomasz Nesterowicz ponad 800 głosów. Żaden z nich nie dostał się jednak do Sejmu.
- bardzo dobry rezultat wywalczyła lubuska “jedynka” na liście Konfederacji – Krystian Kamiński. Jego wynik to 2907 głosów z ponad 10 tysięcy w całym okręgu. Kamiński nie dostał się jednak do Sejmu.
- frekwencja okazała się bardzo wysoka – wyniosła ona w Zielonej Górze 79.09 proc.
- w wyborach do Senatu najlepszy okazał się, podobnie jak w całym regionie, Mirosław Różański. na przedstawiciela Trzeciej Drogi zagłosowało ponad 50 tysięcy zielonogórzan (63 procent).