LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

“Okrągły stół”: Porozmawiali o lubuskiej służbie zdrowia

Jakie są najważniejsze problemy i wyzwania stojące przed służbą zdrowia? Nad tym podczas poniedziałkowej debaty w Urzędzie Marszałkowskim głowili się parlamentarzyści, samorządowcy, ale także lekarze, naukowcy oraz zarządzający lubuską ochroną zdrowia. 
Pretekstem do dyskusji było otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Podczas spotkania marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak stwierdziła, że zdrowie od lat było traktowane przez samorząd priorytetowo.
Mamy plan, determinację, odwagę. Od kilku lat inteligentną specjalizacją w naszym regionie jest zdrowie i jakość życia. Nie zawsze tak było, stąd dekadę temu było bardzo wysokie zadłużenie w ochronie zdrowia. W naszej Strategii Promocji i Ochrony Zdrowia nakreśliliśmy plan na dekadę. Dzisiaj zbieramy już jego owoce.

Efektem planu strategii promocji i ochrony zdrowia, o której mówiła marszałek, jest m. in. utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Nie wszystkie wnioski są jednak optymistyczne. Problemem w naszym regionie jest demografia. Wspominał o tym obecny podczas debaty wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze Robert Wróbel. – W lubuskiem jest już teraz mniej niż milion mieszkańców. Niekorzystne dane demograficzne przekładają się na rozwój regionu – mówił Wróbel.

W roku 2021 w stosunku do roku poprzedniego tylko w trzynastu gminach województwa lubuskiego odnotowano wzrost liczby ludności w ujęciu rocznym. To m. in. gminy Kłodawa, Santok, Zabór, pozostałe notowały spadek liczby ludności. 

Na problem demograficzny i na konieczność systemowych rozwiązań zwracał uwagę Marek Cebula prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego i burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Chyba potrzebne jest wsparcie państwa, ale nie w rozdawnictwie pieniędzy na rozrodczość, tylko bardziej, by samorządy mogły tworzyć przyjaźniejsze warunki do zamieszkania i pozostania młodym ludziom. To więcej dobrego zrobi, niż pieniądze przekazane mieszkańcom.  

Dodajmy, że samorząd województwa w ciągu minionej dekady przeznaczył na szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze kwotę ponad 380 milionów złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00