UCZELNIA:

Dni mediów na uczelni

31 maja rozpoczęły się X Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Tegoroczne spotkania odbywają się w strategicznej współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Ich myślą przewodnią jest: Nowa polityczna rzeczywistość – skutki dla stosunków polsko-niemieckich.

Studenci nie pozostali obojętni na odbywające się na uczelni wydarzenie. Jak powiedziała studentka Asia Błaszyk:

– Z racji, iż mieszkamy blisko granicy, powinniśmy umacniać kontakty z naszymi sąsiadami.

Dni te to jednak nie tylko umacnianie stosunków. Jedna z organizatorek, Magdalena Przedmojska, zauważyła, że dzięki temu wydarzeniu dziennikarze mają możliwość wymiany swoich poglądów oraz uczestnictwa w warsztatach z osobami, z którymi kontakt jest utrudniony, np. z Ines Pohl – redaktor naczelną Deutsche Welle.

Magdalena Przedmojska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dzięki współpracy z uczelnią studenci mogą aktywnie brać udział w tym wydarzeniu. Zwiększają swoje dziennikarskie oraz organizacyjne doświadczenie. Magdalena Przedmojska z Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej uważa, że studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mogą podczas konferencji wiele się nauczyć:

Magdalena Przedmojska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Polsko-Niemieckie Dni mediów otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak, która powiedziała, że Polaków i Niemców łączy trudna historia. Jak zauważyła – uczciwe i rzetelne dziennikarstwo polega m.in. na dobrym komunikowaniu i odważnym mówieniu o problemach oraz próbach ich rozwiązywania. Żywą dyskusję wywołały natomiast słowa ambasadora RP w Niemczech, Andrzeja Przyłębskiego, który stwierdził, że obecnie media niemieckie o Polsce piszą głównie źle. Zauważają wszystkie błędy władzy, a nie dostrzegają jej sukcesów. Z tymi słowami nie zgodzili się nie tylko niemieccy goście, ale również polscy.

Kinga Hartmann-Wóycicka uważa, że spotkanie polskich i niemieckich w Zielonej Górze przybliża wzajemnie oba kraje:

Kinga Hartmann-Wóycicka, orga­ni­za­torka polsko-niemieckich spo­tkań oświa­to­wych, pro­gra­mów współ­pracy szkół pogra­ni­cza, współ­twór­czyni saksońsko-dolnośląskiego modelu współ­pracy w dzie­dzi­nie edukacji

Po burzliwej debacie uczestnicy mogli wziąć udział w prowadzonych równolegle trzech warsztatach: Kto z kim? Różne struktury na wschód i na zachód od Odry i Nysy – oraz jak dziennikarze mogą sobie z tym radzić, Nowe projekty zagospodarowania rzek pogranicza. Odra i Nysa Łużycka oraz Dywersyfikacja energetyczna w Europie – interesy Polski i Niemiec.

Odbyło się również spotkanie, w czasie którego przeprowadzono rozmowy z nominowanymi do XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2017. Wśród nich zostali wyróżnieni:

  • Grażyna Bochenek z Radia Rzeszów nominowana za pracę ”Normalni ludzie cz.1.”,
  • Lutz Hoffmann z pracą „Heute im Osten-Reportage-Bauerland In Polenhand”,
  • Jarosław Gugała nominowany za program „Państwo to my”.

Jarosław Gugała powiedział naszym reporterom, co według niego jest najważniejsze w kontaktach polsko-niemieckich:

Jarosław Gugała

Kinga Hartmann-Wóycicka z kolei ma przesłanie do adeptów dziennikarstwa:

Kinga Hartmann-Wóycicka

– Dziennikarstwo nie polega na nauce pisania. Dziennikarstwo polega na tym, żeby mieć dwa-trzy tematy, których się trzeba nauczyć.

Na 1 czerwca w programie zaplanowano trzy warsztaty: Populizm, migracja i czasy postprawdy. Język w nowej rzeczywistości politycznej – szanse i zagrożenia, Przykłady współpracy Polski i Niemiec w zakresie budowy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej i poza nią (misje) w świetle reform sił zbrojnych obu państw (Biała Księga w Niemczech) (warsztaty będą prowadzone w języku angielskim), Jak w większym stopniu wykorzystać platformy internetowe do wymiany poglądów i informacji? Zaplanowano także debatę: Wiarygodność dziennikarstwa (i walka o nią). Jak dotrzeć do ludzi? Podobieństwa i różnice w krajobrazie i krytyce mediów w Polsce i Niemczech.

Materiał przygotowały: Dorota Gut, Sandra Siwak.
Nagrania audio: Adrianna Socha

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00