Dziekan tego wydziału prof. Tomasz Domański poinformował, że rada wydziału jednogłośnie zdecydowała o przyjęciu wniosku. Zaznaczył, że Barroso, jako przewodniczący KE, skoncentrował swoje priorytety na budowaniu nowego wizerunku Unii Europejskiej i swymi działaniami wzmocnił wewnętrzną solidarność Unii.
“Jako świetnie wykształcony polityk i skuteczny negocjator może być wzorem dla młodych Polaków, chcących aktywnie działać w polityce międzynarodowej i integracji europejskiej” – ocenił Domański.
Promotorem w procesie przyznania honorowego doktoratu Jose Manuelowi Barroso będzie prof. Elżbieta Oleksy z Uniwersytetu Łódzkiego, a recenzentami – prof. Tomasz Domański, prof. Stanisław Biernat z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Anna Zielińska-Głębocka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Jose Manuel Barroso urodził się w 1956 r. w Lizbonie. Jest absolwentem tamtejszego Uniwersytetu i Uniwersytetu w Genewie, specjalistą prawa międzynarodowego. Kierował wydziałem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Lusiad w Portugalii. Jest autorem wielu prac i opracowań z zakresu stosunków międzynarodowych, nauk politycznych oraz integracji europejskiej. Był ministrem spraw zagranicznych i premierem rządu Portugalii. Od 2004 r. jest przewodniczącym Komisji Europejskiej.
Rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego zapowiedział, że wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji o przyznanie honorowego doktoratu b. burmistrzowi Nowego Jorku Rudolphowi Giulianiemu zostanie rozpatrzony na jednym z kolejnych posiedzeń Senatu uczelni. SZU
Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce