Obydwa rozwiązania są ze sobą niezwykle często mylone. Najczęściej jest to spowodowane brakiem odpowiedniej wiedzy. Po bliższym przyjrzeniu się obydwóm metodom, okazuje się, że tak naprawdę nie mają one ze sobą tak wiele wspólnego, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Tyczy się to zwłaszcza zasady działania. Dlatego też nazywanie ich bardzo podobnymi do siebie jest nadużyciem i nie należy go popełniać. Dzięki poznaniu tych produktów łatwiej również wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie, który przy okazji spełni wszystkie postawione przed nim oczekiwania.
Skąd tendencja do częstego mylenia tych dwóch metod wymiany?
Wynika to z faktu, że wiele osób bardzo powierzchownie ocenia widziane produkty. Zarówno giełdy walut jak i kantory online mają natomiast takie cechy wspólne jak to, że działają w sieci i pozwalają zaoszczędzić na wymianie. Z tego powodu wiele osób od razu wrzuca je do jednego rodzaju usług. Tak naprawdę to jednak nie mają one ze sobą bardzo wiele wspólnego i nie można traktować ich jako takich samych produktów, co najlepiej obrazuje ich zasada działania.
Wymiana firma-klient
Wymiana, w której stronami wymiany są firma i klient jest proponowana przez kantory online. Posiadają one z góry narzucone kursy, które są stale aktualizowane. Użytkownik zatem albo się na nie decyduje albo nie. Nie ma możliwości wpływania na nie. Do dokonania wymiany wystarczy zatem podać jedynie kwotę jaką chcemy kupić bądź sprzedać. Następnie po chwili na koncie pojawiają się zamienione już środki, które można wypłacić. Większość kantorów online proponuje bardzo niskie spready, które niekiedy wynoszą poniżej 1%. Pozytywnie przekłada się to na kursy, które dzięki temu są bardzo atrakcyjne.
Wymiana klient-klient
Giełdy walut, czyli druga metoda wymiany to zupełnie inne podejście. Giełdy dają pełną swobodę swoim użytkownikom. Nie narzucają z góry kursów ani nie występuje w nich spread walutowy. To sami klienci decydują, jak będzie kształtował się rynek. Aby dokonać przewalutowania należy wystawić swoją ofertę bądź znaleźć odpowiednią dla siebie. Wystawienie oferty polega na wybraniu kwoty, jaką chcemy wymienić i następnie ustaleniu odpowiedniego dla siebie kursu. Po tym nie pozostaje nic innego jak czekać na propozycję wymiany. Na takich giełdach jak: https://www.walutomat.pl/ , tych nie brakuje ze względu na dużą grupę użytkowników. Ponad 200 tysięcy osób sprawia, że płynne dokonywanie przewalutowania nie jest żadnym problemem.
Podsumowanie
Powierzchowne ocenianie niektórych systemów nie kończy się zatem najlepiej. Potrafi bowiem przyczynić się do wysunięcia wielu nieprawidłowych wniosków. Aby tych uniknąć wystarczy natomiast zapoznać się z dostępnymi na rynku produktami. Zrozumienie ich działania to podstawa do efektywnego wykorzystania, istniejących możliwości. Teraz już wiesz czym różni się wymiana społecznościowa od kantorów online. Nigdy zatem nie pomylisz już tych systemów ze sobą.