ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Dom energooszczędny – przyszłościowa inwestycja

Tradycyjne technologie budowlane wprawdzie są niedrogie, ale za to domy zrealizowane zgodnie z nimi nie są zbyt tanie w utrzymaniu. W przypadku domów energooszczędnych, czyli niskoenergetycznych, sytuacja jest wprost przeciwna – na początku musimy przeznaczyć na inwestycję większą sumę, ale potem nie musimy już martwić się zaporowymi rachunkami.

Domami niskoenergetycznymi czy też energooszczędnymi nazywamy takie domy, które mają niższe zapotrzebowanie na ciepło niż domy budowane technologiami tradycyjnymi. W budynkach niskoenergetycznych zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 30 do 60 kWh/ (m²•rok), z kolei w domach budowanych tradycyjnie to od 90 do 120 kWh/ (m²•rok). Nietrudno wobec tego zauważyć, że możemy uzyskać kilkukrotnie mniejsze zużycie energii, a tym samym niższych rachunków.

Cechy domów niskoenergetycznych:

  • prosta bryła pozwalająca na zmniejszenie mostków cieplnych
  • dobra izolacja przegród zewnętrznych oraz okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła
  • stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest mniejszy niż w obiektach tradycyjnych
  • dom jest orientowany tak, aby pomieszczenia mogły korzystać w nim z darmowej energii słonecznej do doświetlania i ogrzewania
  • stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją, która pozwala na odzyskanie ciepła w zużytym powietrzu
  • dodatkiem mogą być instalacje wykorzystujące alternatywę źródła energii, na przykład kolektory słoneczne, pompy ciepła

Dom energooszczędny wybudujesz też z gotowego projektu

Gdy chcesz zdecydować się na dom energooszczędny, nie musisz wcale decydować się na odwiedzenie pracowni architektonicznej. Możesz także zakupić gotowe projekty domów energooszczędnych na stronach internetowych prowadzących sprzedaż tego rodzaju planów. Wtedy możemy bez wychodzenia z domu zapoznać się z różnymi ofertami i znaleźć dla siebie coś interesującego i na swoją kieszeń.

Fot.: Nowoczesny projekt domu: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html

Zaletą gotowych projektów jest nie tylko ich niska cena – możemy mieć je za około 2 000 złotych z potrzebną dokumentacją, ale również mają one szereg innych atutów. Przede wszystkim możemy łatwo zobaczyć dom, który przypadł nam do gustu – plany, opis, także wizualizację, a nawet zdjęcia, jeżeli będzie on realizowany przez innych inwestorów. Możemy też otrzymać dodatkowe bonusy, na przykład tablicę informacyjną czy możemy skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Podsumowując, gdy zależy ci na oszczędnościach i środowisku naturalnym, projekt domu energooszczędnego będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Z ofertami można zapoznać się już w tej chwili w internecie!

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00