Przedmiotem konkursu są szczególnie prace z zakresu historii i teorii literatury, wiedzy o współczesnej kulturze, dotyczące historii najnowszej, badań nad Warszawą, społeczeństwo i polityka – zwłaszcza dyskryminacja i tolerancja, stereotypy – aspekty kulturowe, psychologiczne i językowe.
Patronem konkursu jest Jan Józef Lipski, socjalista i społecznik, działacz opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciel KOR, historyk literatury, eseista i krytyk literacki, publicysta. Organizatorzy piszą, że Lipski to "człowiek, który swoją postawą i działaniami wprowadzał w życie idee otwartego społeczeństwa obywatelskiego". Nagradzając co roku najlepsze prace magisterskie młodych adeptów humanistyki, organizatorzy konkursu pragną uczcić pamięć Jana Józefa Lipskiego, jak również propagować idee i postawy, którym był wierny.
Pierwszą edycję konkursu, na który dziś wpływają prace z uczelni w całej Polsce, ogłoszono w 1995 r. z inicjatywy Zbigniewa Bujaka. Pomysł zyskał poparcie środowiska przyjaciół Jana Józefa Lipskiego. Chcieli upamiętnić patrona konkursu wspierając młodych naukowców podejmujących podobną tematykę literacką i społeczną.
Przez pierwszych siedem lat kolejne edycje konkursu organizowało Towarzystwo Demokratyczno-Społeczne a od grudnia 2002 roku – Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. W składzie kapituły konkursu znajdują się: Zbigniew Bujak, Maria Lipska i Jerzy Jedlicki.
Organizatorzy przyznają, że nagrody w Konkursie im. Jana Józefa Lipskiego są skromne – ich wysokość zależy od kwoty dostępnej w kolejnej edycji konkursu. Są to nagrody regulaminowe oraz nagrody specjalne, przyznawane stale lub w niektórych edycjach, których fundatorzy chcą wyróżnić prace o określonej tematyce. W poprzednich edycjach wyróżniano np. prace podejmujące problematykę pluralistycznego społeczeństwa obywatelskiego, problematykę historii Żydów i Zagłady, czy prace z psychologii dotyczące społecznych barier w relacjach międzyludzkich.
Szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.otwarta.org/index.php/jak-dzialamy/konkurs-prac-magisterskich-im-j-j-lipskiego/o-konkursie/.
Więcej na stronie www.naukawpolsce.pap.pl.
Autor: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl