ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Ile płaci młody kierowca za OC?

Składka OC  jest ustalana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Na jej wysokość wpływ ma wiele czynników – jednym z nich jest wiek kierowcy. Młodzi kierowcy są w najgorszej sytuacji, ponieważ w ich przypadku polisy są najdroższe. Z czego to wynika i czy można temu zaradzić?

Mianem młodych kierowców towarzystwa ubezpieczeniowe określają osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia (czasami ta górna granica przesuwa się do 28 czy nawet 29 lat – w zależności od ubezpieczyciela). Młody wiek oznacza brak doświadczenia, a także największe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku czy kolizji drogowej – co zresztą potwierdzają policyjne statystyki.

Firmy ubezpieczeniowe mają to na uwadze, dlatego też kwalifikują młodych kierowców do grupy podwyższonego ryzyka. To z kolei przekłada się na wysokość składki ubezpieczeniowej. W pierwszym kwartale 2018 r. za OC płaciliśmy średnio 738 zł. Dla młodych kierowców stawka ta wyniosła prawie 3-krotnie więcej, bo aż 1936 zł.

Nie tylko wiek ma znaczenie

Wiek kierowcy to bardzo ważna przesłanka decydująca o cenie polisy OC, ale nie jedyna. Dorzucić do tego trzeba jeszcze szereg innych informacji dotyczących pojazdu. Nie bez znaczenia zatem są jego marka i model, przebieg, pojemność silnika, a także miejsce rejestracji.

Najniższe OC w kraju płacą kierowcy z Rzeszowa (656 zł), Opola (695 zł) i Kielc (713 zł), a najwyższe składki obowiązują we Wrocławiu (1020 zł), w Gdańsku (977 zł) i Warszawie (924 zł).

Warto też zwrócić uwagę na najwyżej wyceniane marki aut – na szczycie tej listy znajdują się BMW (960 zł) i Audi (827 zł), a na dalszych pozycjach Volkswagen (722 zł), Peugeot (718 zł), Ford (717 zł) i Opel (712 zł). Najniższe składki OC w pierwszym kwartale 2018 r. uiszczali posiadacze Toyoty (666 zł) i Skody (667 zł). Podane ceny to stawki średnie.

Sposoby na obniżenie ceny OC

Pomimo tego, iż wzrost cen OC wyhamował, młodzi kierowcy w dalszym ciągu płacą za ubezpieczenie najwięcej. Pytanie tylko: co mogą zrobić, aby ponosić mniejsze koszty?

Wybierając polisę na ubezpieczamy-auto.pl, powinni pamiętać o tym, że mniej zapłacą, jeżeli:

  • zarejestrują pojazd w mniejszej miejscowości – oczywiście, gdy mają taką możliwość,
  • wybiorą samochód średniej klasy o mniejszej pojemności silnika – dla ubezpieczyciela jest to sygnał, że danej osobie zależy na bezpiecznej jeździe, a nie popisywaniu się na drogach,
  • dopiszą do dowodu rejestracyjnego ubezpieczanego auta doświadczonego współwłaściciela dysponującego zniżkami w OC, m.in. za bezszkodową jazdę,
  • będą unikać brawury na drogach – brak kolizji i wypadków na koncie na dłuższą metę popłaca,
  • zapłacą z góry całą kwotę – miesięczne składki są z pewnością wygodniejsze, ale w ostatecznym rozrachunku cena polisy jest wyższa niż przy opłaceniu jej za rok z góry,
  • zdecydują się na zakup polisy i płatność online – na cenie polisy można zaoszczędzić kilka procent,
  • poszukają atrakcyjnych promocji – na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych panuje spora konkurencja, więc firmy ubezpieczeniowe dokładają wszelakich starań, aby pozyskać nowych klientów.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Na początku trzeba zaznaczyć ważną rzecz: nie ma jednej uniwersalnej polisy, która zadowoli wszystkich młodych kierowców – z tego względu, że wysokość składki wyliczana jest na podstawie szeregu zmiennych. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że w przypadku OC cena polisy ma drugorzędne znaczenie – zawsze najlepiej celować w najtańsze oferty. Dlaczego? Ponieważ zakres ochrony ubezpieczeniowej jest jednakowy we wszystkich towarzystwach, co wynika z obowiązujących przepisów. W przeciwieństwie np. do dobrowolnego AC obowiązkowe OC to brak możliwości poszerzenia ochrony ubezpieczeniowej.

Aby znaleźć najtańsze OC, należy wykorzystać kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl. Jest to bezpłatne narzędzie pozwalające wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę na podstawie zestawienia kilku lub więcej propozycji rozmaitych towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator ma postać formularza, do którego wpisuje się dane standardowo wymagane przez ubezpieczycieli. Na podstawie tych informacji wytypowane zostają oferty odpowiadające indywidualnym kryteriom.

Porównywanie polis OC to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Zyskać można nawet kilkaset złotych, a dla młodych kierowców niejednokrotnie dysponujących ograniczonym budżetem to niemała kwota. Ponadto plusem kalkulatorów ubezpieczeń jest możliwość uzyskania informacji o najnowszych ofertach na rynku – bazy porównywarek są na bieżąco aktualizowane.

Nie musisz przepłacać!

Trudno oczekiwać, że w polityce cenowej towarzystw ubezpieczeniowych nastąpią diametralne zmiany. Pomimo tego, że ubezpieczyciele szacują ryzyko na podstawie tych samych kryteriów, rozpiętości w cenach polis OC wciąż są ogromne. Młodzi kierowcy jako najmniej uprzywilejowana grupa muszą mieć to na uwadze, żeby nie zapłacić więcej, niż w rzeczywistości powinni. Zakupu polisy nie warto zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż jest wówczas spore prawdopodobieństwo, że zostanie wybrana zbyt droga oferta.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00