POLSKA I ŚWIAT:

Kobiety są niezbędne

– Jeżeli Europa rzeczywiście chce pokonać kryzys i stać się konkurencyjną gospodarką, rozwijając się mądrze i przez włączenie wszystkich grup, musi lepiej wykorzystywać talenty i umiejętności kobiet. Równouprawnienie płci stanowi więc rdzeń europejskiej strategii na 2020 r.: podjęcie pracy przez kobiety pomoże nam wyjść z kryzysu – uważa wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. – Badania wykazują, że firmy, w których kobiety są dobrze reprezentowane, również lepiej radzą sobie finansowo. Wzywam wszystkie przedsiębiorstwa i rządy do zapewnienia faktycznej równowagi reprezentacji kobiet i mężczyzn na wysokich stanowiskach. Zachęcam także utalentowane kobiety do podejmowania wyzwań związanych z kierowaniem firmą i do ubiegania się o najwyższe stanowiska.

Sprawozdanie „Większa liczba kobiet na wysokich stanowiskach kluczem do stabilnej gospodarki i wzrostu gospodarczego” pokazuje, że kobiety nadal są poważnie niedoreprezentowane w gospodarce. W świecie biznesu mężczyźni stanowią niemal 89 proc. członków zarządów w największych, notowanych na giełdzie firmach w Europie. Ta różnica jest największa na najwyższych stanowiskach – tylko 3 proc. firm kierują kobiety. Jako jedyny kraj, który zbliża się do równowagi płci, wyróżnia się Norwegia – 42 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn w zarządach największych przedsiębiorstw to wynik uregulowań prawnych.

Jednocześnie z wielu badań wynika, że zróżnicowanie płci jest opłacalne i że istnieje pozytywny związek między liczbą kobiet na wysokich stanowiskach a wynikami firmy. Na przykład badanie przeprowadzone w Finlandii wykazało, że firmy, w których zarządach panowała równowaga płci, osiągają średnio o 10 proc. wyższe zyski niż te, w których zarządach dominują mężczyźni.

W polityce, obecny skład Parlamentu Europejskiego jest od czasu jego powstania w 1979 r. najbardziej zrównoważony pod względem reprezentacji obu płci, przy 35 proc. udziale kobiet i 65 proc. udziale mężczyzn. Proporcja kobiet w parlamentach krajowych (w niższej izbie parlamentu lub w parlamentach jednoizbowych) w Europie jako całości wzrosła z 16 proc. w 1997 r. do 24 proc. w 2009 r. Niemniej jednak poziom ten wciąż jest niższy od tzw. masy krytycznej wynoszącej 30 proc. i stanowiącej próg rzeczywistego wpływu kobiet na decyzje polityczne.

W rządach krajowych sytuacja stopniowo się poprawia, a odsetek kobiet na wyższych stanowiskach ministerialnych w rządach państw UE wynosi obecnie 27 proc. Komisja Europejska liczy 9 kobiet (33 proc.) i 18 mężczyzn (67 proc.) – jest to jak dotąd najlepszy wynik, jeżeli chodzi o równowagę płci (wzrost z 5,6 proc. w latach 1994/1995).

Ponad płowa (55 proc.) Europejczyków uczestniczących w niedawnym badaniu Eurobarometru uznała, że kwestia reprezentacji kobiet i mężczyzn w parlamentach powinna być poruszona „jak najprędzej”. W kontekście światowego kryzysu gospodarczego rola kobiet w biznesie stale rośnie. Aby przedsiębiorstwo mogło przetrwać w czasach kryzysu, potrzebuje najlepszego możliwego kierownictwa i utalentowanych pracowników. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w 2009 r. pod patronatem prezydencji szwedzkiej, likwidacja wynikających z płci różnic w zakresie zatrudnienia w państwach członkowskich UE może zaowocować 15 proc.-45 proc. wzrostem PKB (zob. załącznik).

Niezbędne są zatem pilne działania prowadzące do równej reprezentacji kobiet i mężczyzn na wysokich stanowiskach we wszystkich dziedzinach i na wszystkich szczeblach. Przedstawiając 5 marca „Kartę Praw Kobiet” (IP/10/237), Komisja potwierdziła swoje zobowiązanie do osiągnięcia większego równouprawnienia płci we wszystkich obszarach polityki UE. Realizacja postanowień Karty nastąpi w drodze nowej strategii w zakresie równości płci, która zostanie przyjęta przez Komisję jeszcze w tym roku. Jednym z głównym priorytetów tej strategii jest promowanie równouprawnienia w procesie podejmowania decyzji.

Środki zwiększające równowagę płci w procesie decyzyjnym mogą obejmować: stworzenie planów równości płci, zdefiniowanie celów i ich regularne monitorowanie, stworzenie lepszych warunków godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową, promowanie kobiet jako wzorów do naśladowania, programy mentoringu i współpracy.

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00