Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, wyraziła nadzieję, że konferencja zapoczątkuje szeroką debatę publiczną na temat roli kobiet w rozwoju gospodarki i nauki w Polsce.
W swoim liście minister Radziszewska oceniła, że zaangażowanie talentu kobiet jest jednym z głównych czynników zrównoważonego rozwoju. “Nie możemy mówić o rozwoju globalnej gospodarki opartej na wiedzy bez pełnego wykorzystania talentu kobiet na wszystkich szczeblach władzy – w nauce i gospodarce” – podkreśliła.
Z szacunków wynika, że w Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, a stanowią jedynie 33 proc. kadry kierowniczej, 2 proc. w zarządów firm i 7 proc. komisji mających wpływ na polską naukę. Zdaniem pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, sytuacja ta musi ulec zmianie.
“Przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych badania dowodzą, że równouprawnienie płci zwiększa efektywność, innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw i instytucji, a firmy z większym udziałem kobiet na wyższych szczeblach kierowniczych i w zespołach decyzyjnych mają lepsze wyniki finansowe i wygrywają w innowacyjnej konkurencji. Musimy podejmować realne działania na rzecz aktywizacji gospodarczej i naukowej kobiet” – zaapelowała Radziszewska.
Minister przypomniała, że w 2010 r. KE odnowi swoje zobowiązania w zakresie polityki równych szans, przyjmując strategię na rzecz równości płci. Będzie to kontynuacja obecnego planu działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Przyjęta również zostanie nowa strategia gospodarcza, która zastąpi obowiązującą dotychczas Strategię Lizbońska na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
“Pytanie o to, jak zwiększyć wykorzystanie innowacyjnego i twórczego potencjału kobiet w nauce i biznesie jest jednym z kluczowych pytań, na które Polska musi dziś odpowiedzieć, aby zapewnić sobie zrównoważony rozwój” – podsumowała pełnomocniczka.
Obecny na konferencji wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan powołał się na badania Agencji Akademii PARP, według których ponad połowę słuchaczek studiów doktoranckich stanowią kobiety. Również sektor MŚP stał się domeną kobiet – Polki kierują dużą liczbą firm.
“Jeżeli spojrzymy na polską politykę – sukces jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych należy do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. W PARP, która dysponuje tymi środkami, na pięciu członków zarządu są cztery kobiety. W ministerstwie gospodarki kobiety kierują zarówno budową pierwszej elektrowni atomowej, jak i polskim górnictwem i energetyką, innowacyjnością” – wyliczał minister Bogdan.
Zwrócił uwagę na istotne narzędzia, za pomocą których minister gospodarki wspiera innowacyjność. Służą one podnoszeniu jakości kadr – zarówno przedsiębiorstw, jak i jednostek naukowych, tworzeniu zachęt do podnoszenia własnej działalności B+R w przedsiębiorstwach, wnoszeniu kapitału na przedsięwzięcia innowacyjne i tworzeniu otoczenia prawno-instytucjonalnego sprzyjającego prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zaznaczył, że współcześnie o wzroście gospodarczym nie decyduje już położenie geograficzne czy dostęp do tanich surowców. Minister poparł też akcję “Dziewczyny na Politechniki!”, dodając do tego hasła wezwanie “Dziewczyny do biznesu!”. Jego zdaniem, kobiety są wyjątkowo skuteczne w biznesie, zwłaszcza jeśli potrzebne jest tonowanie napięć i cierpliwość.
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska potwierdził, że 20 proc. osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą to kobiety, a połowa z nich deklaruje, że zamierza opierać swoją działalność na innowacjach.
“Jeżeli mówimy o nauce – tutaj już nie jest tak dobrze. Jednak pomimo, że kobiety stanowią ponad 50 proc. studentów, to jest taki moment między 30 a 40 rokiem życia, kiedy kobiety odpływają z uczelni i już wśród kadry zarządzającej uczelniami kobiet jest tylko 7 proc.” – ubolewała minister Bieńkowska.
Według niej, wszystko zaczyna się od rodziny i od najmłodszych lat. “Śląsk jest jednym z takich regionów, gdzie tradycyjnie kobiety są cały czas w domu. Kobiety na Śląsku i w uprzemysłowionych regionach są częścią niezwykle ważną, trzymającą rodzinę, ale jednak są zdolne. W momencie przemian w Polsce w latach 90. okazało się, że najlepszym posagiem dla córki na Śląsku jest edukacja. Wykształcenie – nie samochód, mieszkanie – to jest to, co rodzice chcą zapewnić córce. I to edukację wyższą nawet niż pierwszy stopień na uczelni wyższej” – powiedziała, wspominając miejsce swojego pochodzenia.
Minister podkreśliła, że w programach unijnych jest duża ilość środków, związanych z pomocą kobietom w rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz kilka programów, które pomagają kobietom po ciąży wrócić do pracy naukowej i które finansują etaty w czasie, gdy kobieta jest w ciąży – po to, żeby badaczki zostawały one w działalności naukowej jak najdłużej.
“Do przemian by nie doszło w Polsce gdyby nie kreatywność i innowacyjność kobiet przez długie lata. () Najważniejsza jest samoświadomość i poczucie tego, że można robić w życiu wszystko – obojętnie, czy jest się kobietą, czy mężczyzną” – uznała minister rozwoju regionalnego. KOL
PAP – Nauka w Polsce
Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce