LUBUSKIE:UCZELNIA:

3 miliony dla młodych lekarzy od samorządu. Rektor UZ: „walczymy też o dotacje rządowe”

Samorząd województwa znów przekazuje pieniądze dla kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na jego start wyłożył 6 milionów złotych. Trzy lata później do uczelni trafiają 3 miliony.

Marszałek Elżbieta Polak przypomniała, że w ten sposób samorząd realizuje swoje obietnice współfinansowania kierunku lekarskiego. Pieniądze trafią na wynagrodzenia wykładowców.

Miało być to tylko na początek, na „rozkrętkę” 6 milionów. Ale chcemy, by kierunek działał na wysokim poziomie, spełniał standardy nie tylko krajowe, również europejskie. I w tym roku dokładamy 3 miliony złotych. Na samą infrastrukturę w celu utworzenia kierunku samorząd wydał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu własnego 55 milionów złotych.Elżbieta Polak

Wraz z marszałek województwa umowę na dofinansowanie podpisał rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński. Wyjaśnił, dlaczego pieniądze wciąż są potrzebne.

Na samym początku umawialiśmy się, że dostaniemy 6 milionów złotych na rozpoczęcie działań i to w jakiś sposób wystarczy. Niestety, rok temu zmieniły się przepisy co do otrzymywania dotacji. Algorytm zależy w tej chwili od kategorii naukowej wydziału. Zmiany, które zaszły w algorytmie, faworyzują uczelnie z dużych, metropolitalnych ośrodków. Bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego i pani marszałek nie dalibyśmy rady. Chciałem powiedzieć, że cały czas walczymy też o dotację u ministra Gowina (ministra nauki i szkolnictwa wyższego – przyp. red.) i ministra Szumowskiego (ministra zdrowia – przyp. red.).prof. Tadeusz Kuczyński

W imieniu samorządu marszałek zadeklarowała, że województwo dalej będzie pomagać kierunkowi i szpitalowi uniwersyteckiemu. – Przygotowujemy się do wniesienia wszystkich nieruchomości, również tych nowych, dla uczelni. Po to, żeby szpital mógł samodzielnie realizować te funkcje, jakie ma do wykonania szpital uniwersytecki. Myślę, że do czerwca będziemy przygotowani – ujawniła.

Za zapowiedź wsparcia dziękował prezes szpitalnej spółki, Marek Działoszyński. Podał też, jakie są jej plany finansowe.

Mamy ambitny plan finansowy na rok 2018. Jest on na poziomie 253 milionów złotych, jeśli chodzi o całą działalność szpitala. Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to jest etap wejścia w przetarg. Ten przetarg, jak państwo wiedzą, już został ogłoszony, rozstrzygnięcie powinno nastąpić do końca marca. Zakończenie projektu jest przewidywane na rok 2020. Całość inżynierii finansowej to ponad 60 milionów na budowlankę i blisko 90 milionów na doposażenie w sprzęt medyczny. Kolejna rzecz, którą robimy, to modernizacja i doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii – rząd blisko 10,5 miliona złotych. Trwa przebudowa Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Termin zakończenia remontu to koniec kwietnia. To jest rząd blisko 3 milionów złotych.Marek Działoszyński

Inwestycje obejmują również hybrydową salę operacyjną dla oddziałów chirurgii naczyniowej, neurochirurgii oraz kardiochirurgii i modernizację budynku „L” – ginekologii i położnictwa.

Szpital planuje zakończyć ten rok na stracie finansowej na poziomie około 2-2,5 miliona.

Prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. jakości kształcenia, prof. Magdalena Graczyk, mówiła natomiast o tym, jak istotna jest podwójna funkcja szpitala – naukowo-badawcza i lecznicza: – Oprócz tradycyjnej działalności, nastawionej na leczenie pacjentów, szpital będzie również realizował badania. Będzie również nastawiony na szkolenie naszych studentów. Szczególnie, że zaczynają się już przedmioty kliniczne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00