Pomimo wielu akcji profilaktycznych w Lubuskiem wciąż istnieją zdrowotne „białe plamy”. Na badania, które pozwalają wcześnie wykryć nowotwory, zgłasza się mniej niż 50% pacjentów z grupy ryzyka. Dlatego Urząd Marszałkowski przeznacza kolejne fundusze na ochronę zdrowia.
Tym razem będzie to program wczesnej diagnostyki i zapobiegania nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy i piersi. Dotyczy on przede wszystkim tych obszarów województwa, gdzie na badania zgłasza się najmniej Lubuszan lub badań prowadzi się najmniej.
Do programu wczesnego wykrywania raka piersi kwalifikują się kobiety w wieku 50-69 lat, diagnostyki raka szyjki macicy – Lubuszanki od 25 do 59 lat, a do zapobiegania rakowi jelita grubego – osoby od 55 do 64 lat lub w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z wojewódzkimi lekarzami i przychodniami. Jedną z nich jest Zdrojowa Clinic – placówka, która specjalizuje się m.in. w badaniach gastroenterologicznych i hepatologicznych.
Program obejmuje badania i akcje informacyjno-edukacyjne. Lekarze w 16 punktach konsultacyjnych będą prowadzić wstępne diagnozy i kierować na badania. Można będzie także zgłaszać się na nie samodzielnie. Wówczas zwrócone zostaną koszty dojazdu.
Urząd szacuje, że dzięki programowi uda się przebadać ponad 6 tysięcy mieszkańców. Na realizację całego projektu przeznaczono ponad 3 miliony 580 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W przygotowaniu jest również projekt rehabilitacji schorzeń układu ruchu.