Rozbudowa siedziby to nie jedyna zmiana, jaka czeka Muzeum Ziemi Lubuskiej. Instytucja idzie z duchem czasu, jeśli chodzi o usługi. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i oprogramowaniu przybliży bogactwo ekspozycji, wydarzeń oraz pamiątek dostępnych w MZL.
Jak przyznaje dr Longin Dzieżyc, technologia pozwoli zwiedzającym zobaczyć to, co dla oczu turystów jest na co dzień niedostępne.
E-usługi ułatwią również planowanie wycieczek z udziałem przewodnika i uczestnictwo w bieżących wydarzeniach. Będzie też możliwość zakupu e-biletu.
Oprócz tego powstała aplikacja, która połączy realną infrastrukturę muzeum ze światem wirtualnym. I właśnie tutaj instytucja będzie wspomagać się beaconami. To specjalne nadajniki, które będą się łączyć przez Bluetooth z naszymi smartfonami, gdy uruchomimy aplikację. W muzeum pojawi się 40 takich urządzeń.
Projekt e-usług w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest realizowany w ramach działania „Rozwój społeczeństwa informacyjnego”. Został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość działania wynosi prawie 600 tysięcy złotych.
Przewidywana data uruchomienia aplikacji to 2 stycznia 2018 roku.
Za pośrednictwem e-usług muzeum zamierza też umożliwić zakup pamiątek, np. reprodukcji przedwojennych pocztówek. Dla osób z dysfunkcją wzroku ma być zaś stworzona opcja audiodeskrypcji. Więcej w poniższym wywiadzie.
Godzina Rektorska – Alicja Błażyńska, Elżbieta Pastyrczyk, Longin Dzieżyc