LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Koniec ewakuacji w Domu Kombatanta. Ośrodek będzie dezynfekowany

Od niedzieli trwała ewakuacja Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Dziś placówkę opuścili ostatni pensjonariusze. Zostali przewiezieni do szpitala w Torzymiu. Proces relokacji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej podsumował wojewoda Władysław Dajczak i służby, które koordynowały akcję.

Ogółem z Domu Kombatanta przetransportowano 171 osób. Wiele z nich było w złym stanie zdrowia – mówi wojewoda.

Ci pensjonariusze wymagali większej, intensywnej opieki medycznej. Dom zostanie opróżniony. Akcja została przeprowadzona w sposób profesjonalny, niezagrażający w żadnym momencie zdrowiu i życiu przewożonych pensjonariuszy. Dzisiaj dom zostanie przygotowany do tzw. dekontaminacji, czyli pełnej dezynfekcji.

Przygotowania do ewakuacji trwały całą sobotę. Waldemar Gredka, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego, ocenił, że akcja przebiegła bardzo sprawnie.

Mieliśmy do dyspozycji 13 karetek, 10 samochodów typu bus ze straży pożarnej. Oczywiście 5 karetek było typowo wojskowych, w których mogliśmy wieźć po dwie osoby. Żołnierze wchodzili do środka w pełnym zabezpieczeniu – kombinezony są szczelne, nieprzepuszczające powietrza. Po tym, jak wyjadą wszyscy pensjonariusze, dom opuszczą osoby z personelu. Strażacy wejdą na dach, uszczelnią budynek. Będą musieli uszczelnić kominy wentylacyjne, następnie strażacy wejdą do budynku i zacznie się dezynfekcja tzw. ciągów komunikacyjnych.

W ewakuacji ośrodka pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze Skwierzyny.

Moim zdaniem nie do przecenienia jest to, że to są żołnierze Lubuszanie, którzy pomagają swoim sąsiadom. Zadania te wykonywali ochotnicy. Tych ochotników było więcej niż była potrzeba.

Jutro odkażanie Domu Kombatanta rozpoczną zespoły wojskowe (chemicy ze Śremu i Wojska Obrony Terytorialnej) oraz strażacy. W piątek budynek będzie przewietrzony i przekazany miastu. – To będzie koniec pierwszego etapu. Tak naprawdę wszystko zakończy się, kiedy pensjonariusze wrócą do DPS-u – dodaje Waldemar Gredka.

Ogółem podopieczni DPS-u przebywają w pięciu szpitalach: w Gorzowie, Torzymiu, Drezdenku, Żaganiu i Zielonej Górze.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00