Już za tydzień poznamy autorów najlepszych utworów literackich, naukowych i dziennikarskich związanych z województwem lubuskim. Tyle czasu pozostało do gali rozdania Lubuskich Wawrzynów. Tymczasem bez ujawniania istotnych szczegółów zdradzamy, jak będzie wyglądać uroczystość i kto jest nominowany do nagród.
Wawrzyn Literacki zostanie wręczony po raz 24., Naukowy – po raz 13., a Dziennikarski ma już swoją 5. edycję. Na galę obowiązują zaproszenia. Osoby, które go nie otrzymały, będą mogły zobaczyć uroczystość w kawiarence. – Kawiarenka będzie obok Sali Dębowej, w galerii. Tam będzie relacja na żywo. Każdy, kto przyjdzie będzie mógł usiąść, wypić kawę i obejrzeć relację. Serdecznie zapraszamy – zachęca Przemysław Bartkowiak, koordynator Lubuskich Wawrzynów.
Sala Dębowa to oczywiście dawna nazwa Sali im. Janusza Koniusza. Właśnie w niej zasiądą wszyscy laureaci i nominowani.
Do konkursu w kategorii Lubuskiego Wawrzynu Literackiego wpłynęło 41 książek. Na liście nominowanych publikacji znalazły się powieści, tomiki poezji, a także zapiski zebrane z dzienników, m.in. „Kroniki księżnej Dino” autorstwa Jarosława Skorulskiego.
O Wawrzyn Naukowy walczyły 23 publikacje. Nominowanych zostało sześć. To m.in. książka „Mistrzowie, legendy, idole z kart historii lubuskiego sportu” Andrzeja Flügela i Szymona Kozicy oraz „Gra o węgiel” autorstwa Doroty Szaban.
Poziom zgłoszonych utworów chwali również dr Robert Rudiak, sekretarz Wawrzynu Dziennikarskiego. Do zmagań w tej kategorii nadesłano 21 materiałów prasowych, radiowych, internetowych i telewizyjnych.
Lubuskie Wawrzyny i inne wyróżnienia zostaną rozdane 22 lutego o godzinie 18:00 w Sali im. Janusza Koniusza w bibliotece Norwida. W programie uroczystości przewidziano również specjalne wydanie Krakowskiego Salonu Poezji. Fragmenty listów Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego będą czytać aktorzy Lubuskiego Teatru – Ernest Nita i James Malcolm.
Poniżej lista nominowanych do Lubuskich Wawrzynów.
LUBUSKI WAWRZYN LITERACKI
Agnieszka Ginko : Kruche
Anna Jelak-Bogusz : Zegarowa kukułka wiersze dzieciom kuka
Janusz Koniusz : Wiersze ostatnie
Agnieszka Leśniewska : Wyprawa w częstochowskie
Zofia Mąkosa : Wendyjska winnica
Kalina Moskaluk : Człowiek otwarty
Marcin Radwański : Danie główne
Alfred Siatecki : Pomsta ; Pozaduszki
Jarosław Skorulski : Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861
Tadeusz Szyfer : Pikantne (z)dania do wyśmiewania
Jacek Uglik : Trzeba by jakoś umrzeć
Marek Lobo Wojciechowski : Krwiobieg
LUBUSKI WAWRZYN NAUKOWY
Andrzej Flügel, Szymon Kozica : Mistrzowie, legendy, idole z kart historii lubuskiego sportu
Ludwik Lipnicki : Drzewa i krzewy Drezdenka
Juliusz Sikorski : Państwo i Kościół na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1956
Jarosław Skorulski : Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861
Dorota Szaban : Gra o węgiel. Socjologiczne uwarunkowania konfliktu wokół planów powstania kompleksu wydobywczo-energetycznego w województwie lubuskim
Katarzyna Taborska : Literatura miejsca. Piśmiennictwo postlandsberskie
LUBUSKI WAWRZYN DZIENNIKARSKI
Zbigniew Borek (“Gazeta Lubuska”) za artykuły prasowe : Katedra się pali, czyli z takich rzeczy się nie żartuje; Kto jest ofiarą, a kto katem, czyli oprawcy się nie zapomina; W oknie płonął człowiek. 34 lata temu podpalił się Henryk Wasiluk; Tryb faksowy, czyli trzeba zrobić z sędziami porządek.
Dariusz Chajewski (“Gazeta Lubuska”) za artykuły prasowe: Groza. Milicjanci z psami na korytarzu, surowe, zimne oblicze sędziów; Nie czułem się chuliganem. Nie sięgałem po kamienie, aby tłuc witryny; Najpierw przez przypadek zostali ofiarami. Dziś są bohaterami…; To ja jestem dziewczynką z tej fotografii.
Cezary Galek (Radio Zachód) za audycje radiowe: Nigdy nie odwracam głowy; Świadectwo; To był nasz dom; Pomnik historii.
Kamil Hypki (Radio Zachód) za audycje radiowe : Wydarzenia, których nie znacie; Gdzie zrodziła się wolność; Wezwani; Ucieczka.
Maciej Piotrowski (TVP) za reportaże telewizyjne : Wykluczona; Śmierdzący biznes; Egzekutor; Tato.