LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Medycyna paliatywna na wysokim poziomie, ale wciąż kiepsko finansowana [WIDEO]

Mówi się o niej, że jest opieką całościową i obejmuje wszystkie aspekty dotyczące pacjentów. Od objawów bólu i innych dokuczliwych objawów, po pomoc dla bliskich chorego. Także psychologiczną. Mowa o medycynie paliatywnej. Jak się okazuje – w naszym regionie i mieście funkcjonuje ona nie najgorzej. Nie najgorzej, bo największą bolączką tej dziedziny są finanse.

Mówi prof. Wojciech Leppert, kierownik Katedry Medycyny Paliatywnej Collegium Medicum UZ.

Wspomniane przez prof. Lepperta zielonogórskie hospicjum znajduje się na terenie Szpitala Uniwersyteckiego. Obecnie placówka dysponuje kilkunastoma miejscami i wyspecjalizowaną kadrą. To jednak wciąż za mało.

– mówiła Anna Kwiatek, dyrektorka Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze.

Nasuwa się więc pytanie – co można zrobić, żeby opieka paliatywna była na jeszcze wyższym poziomie. Według prof. Andrzeja Küblera z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu złotym środkiem mogą się okazać szkolenia.

O medycynie paliatywnej dyskutowano podczas dwudniowej konferencji naukowej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Przypomnijmy też, że medycyna paliatywna nie dotyczy wyłącznie pacjentów onkologicznych. I co ważne – może ona być stacjonarna lub domowa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00