Nie co dzień trafia się okazja, by zobaczyć od środka siedzibę władz regionu, a w dodatku wejść w rolę tych władz. Lubuska młodzież dostała taką szansę – spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim. Tam, na Lubuskim Sejmiku Młodzieżowym, poznała pracę samorządu od kulis i sama zabrała głos.
Najważniejsze działania samorządu województwa przedstawiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Wyjaśniła także, gdzie szukać informacji na ten temat.
Marszałek przypomniała także, że województwo realizuje programy skierowane do młodzieży. Przykładem jest program Młodzi On-Life, w ramach którego ruszył budżet młodzieżowych inicjatyw obywatelskich. Poza tym zdolni uczniowie mogą otrzymać z województwa stypendia naukowe, artystyczne i sportowe. Ważnym krokiem w stronę młodych Lubuszan jest też właśnie sejmik młodzieżowy.
Tematem obrad młodych Lubuszan był wpływ wydarzeń i postaci historycznych na postawy patriotyczne młodzieży. Uczestnicy sejmiku, podzieleni na grupy („kluby radnych”), przygotowywali m.in. zestawienia osób, które ich zdaniem kształtowały i kształtują obraz dzisiejszej Polski.
– Myślę, że nasza historia jest pełna takich osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na naszą historię w czasie wojny, na wszystkich powstańców.
– Ja uważam, że Jan Paweł II. Dlatego, że dzięki niemu Polacy są inaczej postrzegani na całym świecie.
– Wpadłem na pomysł, żeby wymienić Marię Skłodowską-Curie. Podziwiam ją, bo sam wierzę w naukę.
W trakcie sejmiku wręczono też nagrody w konkursie „Samorządowa Niepodległa”. Otrzymali je uczniowie, którzy napisali najlepsze wiersze, piosenki bądź pieśni patriotyczne.