Za dwa lata nasz region będzie miał nowe zaplecze naukowo-badawcze – Park Technologii Kosmicznych. Umowę na realizację inwestycji podpisała marszałek Elżbieta Polak i przedstawiciel wykonawcy budowy – Michał Nickel, prezes firmy Nickel sp. z o. o. To zwieńczenie kilkuletnich planów związanych z utworzeniem parku.
– Jest to kamień milowy. Dzięki temu zyskamy na innowacyjności, nowoczesnych technologiach – mówiła marszałek województwa.
Wykonawca budowy Parku Technologii Kosmicznych przygotował już koncepcje obiektu.
Partnerzy projektu, oprócz urzędu marszałkowskiego, to Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firma Hertz. Zanim zrodził się pomysł na Park Technologii Kosmicznych, w Zielonej Górze miało powstać centrum przetwarzania danych zebranych z radioteleskopu – przypomniał prof. Andrzej Pieczyński, prorektor uniwersytetu ds. nauki i współpracy z gospodarką.
Do grudnia 2022 roku będzie realizowany pierwszy etap inwestycji – etap budowlany. Kolejnym będzie wyposażenie Parku Technologii Kosmicznych. Cały projekt jest wart ponad 60 milionów złotych, ponad 18 milionów to wkład samorządu województwa.