Polsko-niemieckie pogranicze łamie stereotypy, a zarazem buduje… drogi w regionie. Samorządy po obu stronach Odry zrealizują dwa duże projekty, między innymi z zakresu transportu.
„Połączenie z sieciami transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport” to działanie, które składa się z trzech mniejszych zadań. Pierwsze to przebudowa dróg w powiecie słubickim i powiecie Odra-Sprewa, kolejne – przebudowa tras w powiecie krośnieńskim i powiecie Odra-Sprewa. Trzecie będzie polegało na stworzeniu transportu przyjaznego środowisku w miastach Guben i Gubin. Cele tego ostatniego przedstawia Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego:
Jędrzejczak przypomniał, że wspólną komunikację miejską próbował wcześniej uruchomić Frankfurt i Słubice. Podobny projekt, związany z transportem pomocy medycznej przez granicę, realizuje też Saksonia i Dolny Śląsk. Dofinansowanie do projektu miast partnerskich Gubin i Guben wynosi 544 tysiące euro.
Lubuskie chce przełamywać bariery również poprzez kulturę i projekty badawcze. Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie pracował nad wprowadzaniem źródeł odnawialnych do obiegu energii.
Projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 137 tysięcy euro.
Kolejne projekty to partnerstwo między Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury i podobną placówką za Odrą, a także polsko-niemieckie warsztaty edukacyjne dla młodzieży po obu stronach granicy.
Projekty zatwierdził Komitet Monitorujący Programu INTERREG Brandenburgia-Polska.