LUBUSKIE:

Ponad 400 tysięcy dla Centrum Badań Kosmicznych. Jak rozwinie się jego działalność?

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Nowym Kisielinie otrzymało dotację na działalność. Samorząd przekazał placówce ponad 430 tysięcy złotych. CBK przeznaczy dofinansowanie na wynagrodzenia dla pracowników i stypendia naukowe. Umowa o dotację będzie obowiązywać przez rok.

Marszałek Elżbieta Polak uważa, że dzięki Centrum Badań Kosmicznych region będzie mógł łatwiej starać się o unijne fundusze.

Mamy taką nadzieję, że będziemy mogli również skutecznie aplikować do programów w Brukseli – właśnie dzięki temu, że mamy Centrum Badań Kosmicznych. Jest tam duży program dla regionów „Horyzont Europa”. Na technologie kosmiczne i działalność instytucji naukowo-badawczych w tym obszarze Polska niestety zdobywała mało środków finansowych. Ale nasz instytut, chociaż ma krótką historię w regionie, już sięga po takie granty.

CBK PAN istnieje od 1 marca 2019 roku. W jego zespole pracuje obecnie 9 osób. Badacze zajmują się głównie robotyką kosmiczną oraz sztuczną inteligencją i sieciami neuronowymi. Biorą także udział w programie Interreg – realizują wspólny projekt badawczy z instytutem we Frankfurcie nad Odrą.

Ten instytut ma szereg nowych pomysłów na zastosowanie sieci neuronowych w swoich pracach. Zgłosiliśmy nasz akces do tych niemieckich pomysłów. Pracujemy pełną parą, żeby wejść w te projekty z sieciami neuronowymi.

CBK chce też edukować dzieci i młodzież – organizować lekcje z robotyki dla szkół i zajęcia dla studentów. To nie koniec „kosmicznych” działań w Nowym Kisielinie. Trwają wciąż prace związane z powstaniem Parku Technologii Kosmicznych.

Wybraliśmy wykonawcę, podpisaliśmy z nim umowę. Przygotował pierwszych pięć koncepcji, z których wybraliśmy jedną, która – wydaje się – będzie najbardziej odpowiadać oczekiwaniom, zwłaszcza naszych konsorcjantów. W tej chwili trwają prace nad doprecyzowaniem różnego rodzaju uwag, które zgłaszamy do propozycji przedstawionej przez wykonawcę. Będziemy mieli teraz trochę czasu, żeby pomyśleć, jak wzbogacić tę koncepcję Parku Technologii Kosmicznych. I być może postarać się o jakieś dodatkowe środki. Najlepiej byłoby, gdyby pochodziły one wprost z Brukseli.

– Powstanie kompleks, który będzie unikatowy w Polsce – twierdzi prof. Zbigniew Kłos, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

Park Technologii Kosmicznych powstanie w ramach współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Zielonogórskim i firmą Hertz. Pierwszy etap inwestycji, etap budowlany, będzie zrealizowany do 2022 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00