Susze są niekorzystnym zjawiskiem zarówno z punktu widzenia rolnictwa, jak i leśnictwa czy np. żeglugi. Aby w przyszłości zapobiegać ich niekorzystnym skutkom, powstaje program działań. Teraz będzie on konsultowany w całej Polsce. Do czynnego udziału w powstawaniu projektu zachęcani są również Lubuszanie.
Głównym elementem Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy jest katalog działań, które obejmują np. oszczędzanie wody. Na temat programu może wypowiedzieć się każdy Polak.
To otwarte konsultacje, społeczne. Każdy ma prawo się wypowiedzieć, złożyć uwagę do każdego elementu dokumentu. Uwagi zostaną rozpatrzone przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Konsultacje społeczne mają możliwość zmiany dokumentu, dostosowania go do faktycznych potrzeb, które znajdują się chociażby u państwa w regionie. Są półroczne, będą trwały do 15 lutego.Małgorzata Stolarska, kierownik projektu opracowania Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy
W województwie lubuskim planowana jest budowa sześciu stopni wodnych na Odrze, również na terenie województwa dolnośląskiego.
Został ukończony stopień wodny Marczyce, projektowany jest stopień wodny w Lubiążu. Będą kolejne – koło Krosna Odrzańskiego, w okolicach Głogowa. Na odcinku do regionalnego zarządu, do Szczecina, ma być ich sześć.Jan Wardecki, dyrektor zarządu Zlewni w Zielonej Górze, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Innym działaniem przeciw suszy jest retencja, czyli zatrzymywanie i gromadzenie wody.
– Moim zdaniem powinno się to zacząć już jakieś 5 lat temu – mówi o programie przeciw suszy Mariusz Przybylski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Dobrze, że zaczyna się to dziać w tym roku. Bardzo ważne jest to, że spotykamy się w całej Polsce, nie tylko z urzędnikami, z osobami, które znają się na hydrotechnice, ale przede wszystkim ze społecznością lokalną. Społeczność lokalna bardzo dobrze wie, jak przebiegają stosunki wodne na jej terenie – gdzie wody jest za mało, gdzie za dużo.Mariusz Przybylski
Dyrektor RZGW we Wrocławiu dodał, że należy zrównoważyć ochronę przed suszą oraz przed powodzią, choć druga z tych klęsk nie przytrafia się w naszym regionie tak często.