LUBUSKIE:

W naszych lasach – sucho. Czy możemy spodziewać się ognia? [MAPA]

Z powodu upałów zagrożenie jest duże, chociaż lokalne opady deszczu trochę je zmniejszyły – tak w skrócie można opisać ryzyko pożarów w lubuskich lasach. Sytuację obserwuje na bieżąco Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Same pożary nie występują w lasach masowo. To dlatego, że Lubuszanie są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństwa i wiedzą, jak go uniknąć. – Nasze społeczeństwo jest od dziecka edukowane i ta edukacja przynosi efekty – uważa specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w RDLP Zielona Góra, Zbigniew Marusiak.

Mamy niespełna 240 pożarów i lekko powyżej 41 hektarów tego, co ogień spalił w dnie lasu. Gdzieniegdzie są to drzewostany w całości, bo jeśli płomień ogarnął młodnik, to niestety zniszczył wszystko. Ale nie jest to dużo w porównaniu z latami najbardziej palnymi. Dzisiaj mamy po dwa, trzy pożary dziennie.Zbigniew Marusiak

Ostatnim większym pożarem był ten w Nadleśnictwie Szprotawa – las płonął w czterech miejscach. Spowodowało go uszkodzenie linii energetycznej. Zwykle jednak przyczyny pożarów są nieznane – tak było w 100 przypadkach. Drugie z kolei jest podpalenie (54 przypadki), dalej zaniedbania i wyładowania atmosferyczne w trakcie burz.

Lasy Państwowe stale oceniają ryzyko pożarów. Cała dyrekcja jest podzielona na cztery strefy – dwie powyżej i dwie poniżej Odry, gdzie znajdują się automatyczne stacje meteorologiczne.

Na godzinę 9:00 i 13:00 jest określany stopień zagrożenia pożarowego, w zależności od warunków atmosferycznych i wilgotności materiału palnego w dnie lasu. Komunikaty są przekazywane do straży pożarnej i zainteresowanych instytucji, a poza tym prognoza jest widoczna w internecie na stronie Lasów Państwowych albo Trax Elektronik, który serwisuje nam wszystkie stacje meteorologiczne.Zbigniew Marusiak

Obecnie w lubuskich lasach obowiązuje średnie i duże zagrożenie pożarowe. W żadnym z nich nie ma zakazu wstępu.

Całość rozmowy – poniżej.

Zbigniew Marusiak, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=22
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00