Integralną częścią każdego regionu jest jego gospodarka. Zwłaszcza poziom zatrudnienia i wynagrodzenia dla pracowników. Jak aktualnie wygląda sytuacja gospodarcza w województwie lubuskim?
Lubuski Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze opublikował najnowsze informacje dotyczące gospodarki w regionie w I półroczu 2016 r. W większości obszarów utrzymywała się tendencja wzrostowa. Poniżej można znaleźć szczegółowe dane.
- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 119,7 tys. osób i wzrosło o 2,6% w stosunku do obserwowanego przed rokiem (wobec wzrostu o 0,7% w analogicznym okresie ub. roku).
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3557,27 zł i było o 5,9% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku.
- Produkcja sprzedana przemysłu, licząc w cenach stałych, była o 6,0% wyższa w porównaniu z I półroczem 2015 r., wobec wzrostu przed rokiem o 3,4%.
- W budownictwie mieszkaniowym przekazano do użytkowania w I półroczu br. 1912 mieszkań, tj. o 38,3% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.
- Sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe była o 6,0% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu w I półroczu ub. roku o 2,7%).
- Odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej o 19,4%, wobec wzrostu w I półroczu ub. roku o 23,3%.
Ponadto:
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu czerwca br. 9,0%, tj. obniżyła się w porównaniu z notowaną przed miesiącem (o 0,5 p. proc.) i przed rokiem (o 2,1 p. proc.).
- Najniższe bezrobocie odnotowano w miasta na prawach powiatu: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra (odpowiednio 4,5% i 5,7%) oraz powiecie słubickim (4,9%).