Skrzyżowania kolejowo-drogowe w województwie będą bezpieczniejsze. Na napędach przejazdów PKP Polskie Linie Kolejowe umieści specjalne żółte naklejki. Zawierają one numery alarmowe potrzebne w razie awarii lub wypadku.
O przykładowym zastosowaniu numerów podanych na naklejce mówi Mariusz Olejniczak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze.
W razie, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub awarii, mamy możliwość szybkiego zareagowania. Powiadamiamy określone służby ratownicze. Na naklejce jest podany indywidualny numer skrzyżowania. W naszym przypadku jest to 273 153 208. Kolejnym numerem jest numer alarmowy 112. Jest również podany numer w razie awarii. Jeśli zauważymy złamaną rogatkę lub zepsutą sygnalizację, możemy bezpośrednio zadzwonić do odpowiednich służb.Mariusz Olejniczak
W razie wezwania pod numer 112 operator numeru poprosi o podanie indywidualnego numeru przejazdu. Ułatwi to lokalizację miejsca wypadku. Na podanym przykładzie liczba 273 oznacza numer linii kolejowej, natomiast 153 208 – numer skrzyżowania torów z drogą. Pod numer mogą też zadzwonić kierowcy, jeżeli przytrafi się im awaria samochodu na przejeździe. Wtedy kolejarze zatrzymają ruch pociągów.
Gdy z kolei zgłosimy awarię, służby przyślą pracowników PLK, którzy naprawią przejazd lub sygnalizację.
Pod numer 112 może zadzwonić każdy, także pod numer w razie awarii. Pieszy, rowerzysta, motocyklista, kierowca samochodu. Każda osoba, która jest świadkiem awarii bądź wypadku na danym przejeździe kolejowo-drogowym.Mariusz Olejniczak
Do końca maja PKP PLK oznaczy żółtymi naklejkami 825 przejazdów kolejowo-drogowych w regionie.