LUBUSKIE:ROZMOWA NA 96 FM:

20 lat Lubuskiego. W Paradyżu spotkali się ponownie

– Antagonizmy były, są i będą – mówi o łączeniu północy z południem województwa Czesław Fiedorowicz. Przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego wspomina, że 20 lat temu starano się patrzeć ponad podziałami.

13 marca 1998 r. lubuscy parlamentarzyści podpisali list do ówczesnego premiera Jerzego Buzka w sprawie utworzenia województwa lubuskiego. Jednym z sygnatariuszy tzw. umowy paradyskiej był Czesław Fiedorowicz, wówczas burmistrz Gubina, a dziś przewodniczący sejmiku województwa. Fiedorowicz jest zdania, że niezwykle istotne było wzniesienie się ponad polityczne podziały i miejskie antagonizmy.

Nie byliśmy sami, bo jednocześnie kujawsko-pomorskie, gdzie antagonizm pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem był o wiele silniejszy, też dążyło do powstania swojego województwa. Nie byliśmy eksperymentem ogólnopolskim, tylko były dwa województwa, które wbrew woli rządu zgłosiły akces powstania.Czesław Fiedorowicz, przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego

20 lat później w Paradyżu ponownie doszło do spotkania. Fiedorowicz żałował, że nie wszyscy zasiadający obecnie w ławach poselskich przybyli na debatę. Do Paradyża dotarł inicjator spotkania w 1998 r. bp senior Adam Dyczkowski, a także m.in. marszałek Sejmu Józef Zych, jak również ówcześni parlamentarzyści.

Myślę, że odbyła się ważna debata. Była obecna pani marszałek, która przedstawiła aktualny stan województwa lubuskiego. Była pewna retrospektywa, która mówiła o tym, jakie były bolączki przed 20 laty i jak to wygląda dzisiaj. Byliśmy zawsze powyżej średniej krajowej, jeżeli chodzi o bezrobocie. Dzisiaj to jest średnia krajowa albo poniżej. Wiem, że unijne pieniądze dostają wszyscy, ale nasze województwo ma najwyższy w Polsce wzrost PKB, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych.Czesław Fiedorowicz, przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego

Więcej o umowie paradyskiej poniżej w całej Rozmowie na 96 FM.

Rozmowa na 96 FM 13-03

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00