Jarosław Nieradka, dyrektor biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej był gościem Rozmowy na 96 FM. Kongres przedsiębiorczości, atrakcyjność regionu lubuskiego dla inwestorów, a także kopalnia miedzi, to główne tematy audycji Tomasza Misiaka.
Nieradka stwierdził w Rozmowie na 96 FM, że skoro ściana wschodnia kraju otrzymuje środki na rozwój, to podobnie powinno być z zachodnią Polską.
Nam chyba trochę tych środków, kapitału zainwestowanego mimo wszystko brakuje. Na Forum Gospodarczym kilka lat temu ogłosiliśmy taki manifest: „Polska Zachodnia – Ziemia Niczyja”. Wskazywaliśmy wprost, że jeżeli ściana wschodnia ma dedykowane środki na rozwój, infrastrukturę, to my też powinniśmy zasługiwać na takim program. Różnica pomiędzy Polską zachodnią, a Niemcami, mimo, że ich biedniejszą częścią, to jest ogromna różnica potencjałów.Jarosław Nieradka
Dla największych inwestorów, zdaniem Nieradki, nadal jesteśmy opcją rezerwową i drugim wyborem. Pierwszym są Wielkopolska z Poznaniem i jego okolicami, a także Dolny Śląsk i tereny przy Wrocławiu.
Czy województwo lubuskie wykorzystuje swoją szansę? Podejmujemy wiele różnych działań, ale przez największych inwestorów jesteśmy traktowani trochę jak województwo tranzytowe. Duży inwestor decyduje się częściej inwestować w gminach okalających Poznań czy Wrocław, bo z tamtego rynku będzie mógł łatwiej pozyskać pracowników i lepszy jest tzw. ekosystem, czyli wszelkie wsparcie okazywane przedsiębiorcom, w celu dokonywania nowych inwestycji.Jarosław Nieradka
Znacznie mniej ostatnio mówi się o kopalni miedzi w regionie. Hasło “Mieć Miedź” nadal jest aktualne.
W tej chwili tak naprawdę wszystko umknęło w gabinetach ministerialnych. Mówię tutaj o ministerstwie środowiska. Chodzi o wydłużenie obecnych koncesji, które kanadyjski inwestor ma w naszym województwie. Spółka Miedzi Cooper zawiesiła postępowanie w arbitrażu międzynarodowym, pokazując dobrą wolę w rozwiązaniu tej patowej sytuacji. Jesteśmy dobrej myśli.Jarosław Nieradka
W przyszłym tygodniu Nieradka wraz z Maciejem Jankowskim, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Zielona Góra planują złożyć na ręce wicepremiera Mateusza Morawieckiego list przypominający o tej sprawie. Inwestor kanadyjski rozważa również wsparcie polskiego kapitału ze spółek skarbu państwa.
W Rozmowie na 96 FM także o konkursie „Bon na innowację”. Do uzyskania dla przedsiębiorców kwoty do 100 tys. zł na ścisłą współpracę nauki i biznesu. Więcej w całej audycji, która poniżej.
Rozmowa na 96 FM 02-11