W kalendarzu liturgicznym rozpoczął się Wielki Tydzień. To ostatnie dni przed Wielkanocą, które powoli wieńczą czas 40-dniowego postu. Wielki Tydzień sprzyja refleksjom. O ich formach mówił na antenie Radia Index ks. biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Wśród naszych diecezjan są na przykład osoby, które uczestniczą w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. W ciszy i skupieniu pokonują kilkadziesiąt kilometrów.
Człowiek zobowiązuje się do pójścia w milczeniu. Ewentualnie można iść z kimś, ale także podejmując milczenie i wysiłek, który rozpoczyna się wieczorną najczęściej mszą świętą na rozesłanie, na błogosławieństwo wyruszenia w drogę. I po całonocnej wędrówce, rano – bądź jak podkreślił proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu – w ubiegłym roku ostatni uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przyszedł następnego dnia na godzinę 20:00. Czekali na niego do godziny 20:00. 76 kilometrów z Zielonej Góry do Żagania, tam gdzie jest replika Grobu Pańskiego, ostatni uczestnik doszedł.ks. bp Tadeusz Lityński
Najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Tworzą tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się od odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, a kończy Wigilią Paschalną i poranną, niedzielną mszą rezurekcyjną.
Wielki Czwartek to jest szczególna pamiątka ustanowienia i sakramentu kapłaństwa, i Eucharystii. Jest to msza święta krzyżma z obrzędem odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Jest jeszcze Wielki Piątek, a to dzień wyciszenia, adoracji krzyża w kościołach i zjednoczenia z Chrystusem cierpiącym. Natomiast sobota to w naszej tradycji poświęcenie pokarmów, aby z Bożym błogosławieństwem zasiąść do świętowania wielkanocnego.ks. bp Tadeusz Lityński
Całość rozmowy z księdzem biskupem – do odsłuchania na radiowym Facebooku.