ROZMOWA NA 96 FM:

Jak zatrzymać wycinkę Polski? R. Czechowski: przede wszystkim chłonąć wiedzę od mądrzejszych osób

Kultura i wiedza lekiem na polityczne spory? Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru przekonywał, że to możliwe. Na początek zabrał jednak głos w bardziej optymistycznej sprawie.

Gość Rozmowy na 96 FM odniósł się do pomysłu na zmiany na deptaku, proponowane m.in. przez dyrektora BWA.

– Od lat tacy ludzie, jak choćby Wojtek Kozłowski, który mają dużą wyobraźnię i wiedzę wypowiadają się na ten temat, że deptak powinien być rozszerzony. W okolicach BWA, szkoły muzycznej, zaplecza teatru, powinno powstać coś, co można nazwać deptakiem bis. (…) Jest szansa, przez bliskość w metrach i bliskość intelektualną i mentalną.

Wczoraj jednak deptak był również miejscem demonstracji politycznej. Robert Czechowski także brał udział w proteście. Dotyczył on m.in. obrony funkcjonowania samorządów terytorialnych i ochrony środowiska. Wszystko zorganizowano pod hasłem „Stop wycince Polski”, rozumianym dosłownie i w przenośni.

– Jeżeli dzieją się rzeczy takie, które symbolizuje wycinka drzew, (…) to nie tyle mamy prawo, a wręcz obowiązek mówić o tym, a nawet krzyczeć. Byle z klasą, byle z kulturą i w ramach, które powinny obowiązywać w Europie. (…) Drzewa są symbolem życia, przyszłości, wrażliwości, fantazji. (…) Bardzo często ludzie (…) nie zdają sobie sprawy z rzeczy, które się dzieją w sposób abstrakcyjny. Czasem trzeba im i sobie uświadamiać, że dzieją się rzeczy niepokojące.

Zdaniem dyrektora Lubuskiego Teatru nie tylko kultura, ale również wiedza i autorytet innych osób powinien być wskazówką, jak odnosić się do takich problemów.

– To wszystko jest szalenie złożone i uważam, że powinniśmy przede wszystkim chłonąć wiedzę. Zacząć od przeczytania konstytucji od deski do deski, zadawać pytania mądrzejszym od nas ludziom, jak to interpretują. (…) W tej chwili sytuacja jest ogromnie niebezpieczna, ponieważ podważa się wszystkie fundamentalne wartości, właściwie definiuje je na nowo. Jaki trzeba mieć tupet, żeby dać sobie prawo do wywracania wszystkiego do góry nogami? Jedni nazywają ten sam fakt totalnie w lewą stronę, drudzy w prawą i mówią, że to kwestia interpretacji.

Więcej opinii, także o reformie edukacji i spektaklu „Klątwa” – w całości rozmowy.

Rozmowa na 96 FM – 20.03. – Robert Czechowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00