Półtora roku trwały dotychczasowe prace nad reformą szkolnictwa wyższego. Podsumowaniem konsultacji ze środowiskiem naukowym był Narodowy Kongres Nauki. – Jestem głęboko przekonana, że projekt ustawy, który ujrzał światło dzienne w Krakowie, był z państwem dokładnie skonsultowany. Oczywiście nie wszystkim wszystkie zapisy się podobają. Zapraszamy jeszcze raz do dyskusji – mówiła na Uniwersytecie Zielonogórskim dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Budzanowska.
Obecnie przygotowania do wprowadzenia tzw. konstytucji dla polskiej nauki weszły w tryb konsultacji ustawowych. Do 19 października uczelnie mogą zgłaszać propozycje zmian do projektu.
Założeniem nowej ustawy dotyczącej nauki i szkolnictwa wyższego jest m.in. zmniejszenie biurokracji na uczelniach i zmiana algorytmu ich finansowania.
Dla studentów przyszła ustawa oznacza m.in. zmiany w studiach doktoranckich. Temat poruszano na konferencji w Katowicach.
Przedstawicielka resortu nauki i szkolnictwa wyższego przyznała też, że w toku debaty w ustawie pojawiły się i zmiany rewolucyjne, i kompromisowe. Całość przemówienia Anny Budzanowskiej znajduje się poniżej.
Anna Budzanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
W reformę zaangażowano 10 ośrodków akademickich. W dyskusji nad ustawą uczestniczył także Uniwersytet Zielonogórski.